W 2017 roku w Polsce zabito na futra prawie 8 milionów zwierząt. Przeważająca większość zwierząt futerkowych w naszym kraju, ponad 7,5 miliona, to norki. Lisy i jenoty stanowiły niecały 1% tej sumy. Społeczeństwo – o ile nie jest świadome konkretnych liczb i stosunku zwierząt danego gatunku do ogółu zabitych zwierząt – wie przynajmniej o tych trzech gatunkach zwierząt drapieżnych hodowanych na futro. Dużo mniej mówi się jednak hodowanych gryzoniach i królikach.
Nutrie
Nutrie to roślinożerne, pochodzące z Ameryki Południowej gryzonie z rodziny nutriowatych. Przyzwyczajone do środowiska wodnego, w chowie klatkowym i bezkąpieliskowym cierpią na różnego rodzaju stereotypie. Ubój w większych fermach opiera się na wykorzystaniu prądu elektrycznego. W mniejszych zakładach do zabicia nutrii używa się drewnianej pałki, którą, poprzez uderzenie w głowę, wywołuje się wylew krwi do mózgu. Skóry z nutrii służą do wyrobu tradycyjnych futer. Dodatkowym zastosowaniem jest użycie jej jako imitacji skóry wężowej do wyrobów galanteryjny
Szynszyle
Posiadają niezwykle miękkie futro – z jednego mieszka włosowego wyrasta nawet 60 włosów. Te gryzonie o łagodnym usposobieniu hodowane są w klatkach znajdujących się w pomieszczeniach, tak samo jak gryzonie laboratoryjne. Ubój jest bardzo okrutny. Praktykuje się użycie elektrody, która przyłożona do ucha i ogona przewodzi prąd przez ciało zwierzęcia przez co najmniej 60 sekund. Dodatkowymi sposobami na zabicie szynszyli są: zatrucie chloroformem, komora gazowa bądź złamanie szyi.
Na jeden płaszcz trzeba zabić nawet do 150 szynszyli.
Króliki
Istnieje ponad 300 odmian królika hodowlanego. Te przeznaczone na futro przetrzymywane są w większości w bardzo ciasnych klatkach. Dla przykładu, dla królika o wadze 2,5 kg klatka ma wymiary 38 × 45 × 28 cm. Ubój polega na podcięciu/nakłuciu ciała zwierzęcia w celu wykrwawienia po ogłuszeniu prądem. Bywa, że do śmierci doprowadza uderzenie w głowę.
Futro z psów i kotów w Europie
W Chinach i pozostałych krajach azjatyckich zwierzętami futerkowymi bywają również psy i koty. Często trafiają one na rynek europejski w formie dodatków do odzieży lub zabawek dla zwierząt domowych.
Na całym świecie w celu produkcji futer zabija się również wiele gatunków zwierząt dzikich: fok, kojotów, rysiów, szopów, soboli, bobrów czy oposów.
Źródła:
https://jutrobedziefutro.pl/wp-content/uploads/2017/12/raport_viva_11_0.pdf
https://czarnaowca.org/zwierzeta/co-sie-dzieje-ze-zwierzetami/hodowanie-zwierzat-na-ubrania/
https://www.podrb.pl/index.php/futerkowe/503-przydomowy-chow-krolikow
https://www.pzhk.pl/wp-content/uploads/Rozporzadzenie_Dz.U.2010.116.778.pdf
https://www.hodowle.eu/517_Uzytkowanie_nutrii.html