IMG_20130714_121520Odkąd zostałam weganką, oprócz standardowego zestawu pytań (wszyscy je doskonale znamy, więc nie ma sensu ich przytaczać) często jestem pytana o moje obiady. Ludziom wydaje się, że przyrządzenie pożywnego roślinnego posiłku jest pracochłonne i dużo bardziej skomplikowane, niż ugotowanie czegoś z wykorzystaniem składników pochodzenia zwierzęcego. Dla początkującego weganina ta kwestia również może być problematyczna. Wiem o tym doskonale, ponieważ sama nie tak dawno temu gotowałam swoje pierwsze wegańskie obiady. Jak zatem przyrządzić szybki i smaczny wegański posiłek? Oto garść pomysłów, które być może zachęcą Was do własnych eksperymentów kulinarnych.

Zupy

Lato powoli ma się ku końcowi. W perspektywie mamy jesienne chłody i zimowy mróz. W takie dni nic nie rozgrzewa lepiej, niż gęsta zupa. Możliwości przyrządzenia smacznej i pożywnej wegańskiej zupy jest prawie tyle, co warzyw. Najlepsze są te o konsystencji kremu. Można wzbogacać je różnymi dodatkami, np. grzankami, dzięki czemu staną się bardziej sycące.

Zupa pomidorowa

To ostatni dzwonek na to, żeby ugotować sobie aromatyczną pomidorówkę z surowych pomidorów. Kiedy sezon na te warzywa się skończy, proponuję użyć tych z puszki. Dzięki nim jeszcze szybciej przyrządzimy smaczną zupę. Bazą do pomidorówki będzie włoszczyzna. Gotowe zestawy zawierające marchewkę, pietruszkę, pora i selera znajdziemy w każdym sklepie. Kiedy warzywa zmiękną, dodajemy pokrojone w kostkę pomidory – około kilograma. Gotujemy jeszcze chwilę, a następnie całość blendujemy. Smak i aromat pomidorów podkreślą odpowiednio dobrane zioła i przyprawy – bazylia, oregano, majeranek, tymianek… Możemy użyć również mieszanki – ziół prowansalskich lub dalmatyńskich. Gotową zupę podajemy z makaronem lub ryżem oraz posypujemy natką pietruszki.

Zupa marchewkowa

IMG_20131025_112545Pół kilograma marchewki drobno kroimy i gotujemy. Możemy dodać również jeden korzeń pietruszki. Kiedy warzywa będą już miękkie – blendujemy i doprawiamy łyżeczką świeżo startego imbiru (możemy użyć również tego w proszku). Dzięki temu nasza zupa będzie miała wyrazisty smak i szybko nas rozgrzeje w zimny dzień. Jeśli lubicie orientalne smaki, możecie doprawić swoją zupę curry lub garam masalą. Podajemy posypaną ziarnami sezamu lub z naturalnym jogurtem roślinnym.

Zupa z zielonego groszku

Żeby szybko przyrządzić tę zupę, możemy użyć groszku z puszki lub mrożonego. Gotujemy go wraz z pokrojonym w kostkę dużym ziemniakiem – dzięki którym nasza zupa uzyska gęstą i aksamitną konsystencję. Doprawiamy tymiankiem, solą i pieprzem. Całość blendujemy i podajemy z ulubionymi dodatkami.

Do zup zawsze warto dodać kilka kropli oliwy, która pozwoli lepiej przyswoić się witaminom rozpuszczalnym w tłuszczach.

Drugie danie

Również drugie danie możemy przyrządzić szybko, bez dużego nakładu pracy. Wystarczy odrobina wyobraźni i ulubione przyprawy.

Kotlety z ciecierzycy

Nie musimy namaczać 12 godzin ziaren ciecierzycy, by przygotować sobie kotlety. Kiedy chcemy, by nasz obiad był na „już”, wykorzystujemy ciecierzycę z puszki. Odsączamy ją z zalewy, a następnie miksujemy razem z namoczonymi ziarnami słonecznika. Opcjonalnie możemy dodać posiekaną natkę pietruszki. Aby uzyskać gęstą masę, dodajemy kilka łyżek mąki kukurydzianej. Doprawiamy sosem sojowym. Z tak przygotowanej masy formujemy kotlety, które następnie smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor.

Do kotletów podajemy dowolną kaszę i surówkę z ulubionych warzyw.

Kasza z warzywami

To ekspresowa opcja obiadu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy zależy nam na smacznym i sprawdzonym daniu. Wystarczy ugotować ulubioną kaszę i dodać do niej dowolne warzywa – uduszone, usmażone, ugotowane i przyprawić je tak jak się lubi najbardziej. Zawsze najlepsze są warzywa sezonowe, ale do błyskawicznego przyrządzenia obiadu dobre będą również gotowe mieszanki mrożonych warzyw. Jeśli chcemy by nasze danie miało wyrazisty smak możemy dodać pokrojone w paski suszone pomidory w zalewie. Kaszę z warzywami możemy również posypać pestkami dyni, nasionami słonecznika lub sezamem albo drobno posiekanymi orzechami.

Dynia po bengalsku

To robocza nazwa potrawy, która bardzo przypominała mi w smaku warzywa po bengalsku,które swego czasu przygotowywałam z dużą pieczołowitością według zasad kuchni ajurwedyjskiej. Ponieważ nadchodzi sezon na dynie, warto wykorzystać to warzywo na wiele sposobów. Dynia po bengalsku to po prostu potrawka z warzyw, które akurat miałam pod ręką. Pokrojoną w piórka czerwoną cebulę rumienimy na patelni razem z kozieradką, kurkumą, sproszkowanym imbirem, chili i curry. Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę dynię i smażymy dalej. Kiedy zmięknie dodajemy zielony groszek (może być mrożony) i pokrojonego w kostkę bakłażana lub cukinię. Warzywa możemy podlać odrobiną wody. Uzyskamy wtedy smaczny sos.

To tylko kilka pomysłów na smaczny, szybki i pożywny wegański obiad. Możliwości, jakie dają nam warzywa jest bardzo dużo. Eksperymenty w kuchni mogą sprawić nam niezłą frajdę, ale warto mieć w zanadrzu kilka „pewniaków”, które wykorzystamy, kiedy będzie nam zależało na czasie. Wystarczy po prostu połączyć składniki, które najbardziej lubimy.

Inka Radomska

30.08.2014