26 marca 2019

ISS World wycofa jaja klatkowe do 2025 roku

Jedna z największych firm świadczących usługi cateringowe, ISS World, podjęła globalne zobowiązanie wycofania z serwowanych potraw jaj i surowców jajecznych pochodzących z hodowli klatkowej. Do 2025 roku zmiany zostaną wprowadzone w ponad 65 krajach.

Decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego podjęło już w sumie ponad 120 firm. Według danych Stowarzyszenia Otwarte Klatki, organizatora kampanii “Jak one to znoszą”, większość wprowadzanych przez firmy polityk dobrostanu kur niosek zakłada wycofanie jaj klatkowych do 2025 roku. Do tej pory 4 specjalizujące się w cateringu firmy operujące na gruncie polskim podpisały podobne zobowiązanie: Compass Group, SODEXO, Impel Catering i Optidiet.

ISS jest liderem na rynku globalnym w zakresie dostarczania usług gastronomicznych zarówno firmom prywatnym jak i organizacjom z sektora publicznego. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku posiłki serwowane milionom ludzi na całym świecie będą pozbawione jaj całych pochodzenia klatkowego i ich składników (proszku jajecznego czy masy jajowej).

Firma ISS World wyraziła swoje zaangażowanie w ścisłą współpracę z producentami kurcząt i jaj w celu zmniejszenia zagęszczenia hodowli, poprawy warunków życia zwierząt i wspierania rozwoju takich technik hodowli, transportu i uboju, aby zoptymalizować dobrostan zwierząt.

ISS World zaangażowane jest w inicjatywę ONZ Global Compact, a także współpracuje z organizacjami pozarządowymi, takimi jak te zrzeszone w ramach globalnej koalicji Open Wing Alliance, by promować lepsze warunki hodowli zwierząt, a także pozyskiwanie produktów pochodzących z rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i akwakultury w sposób etyczny i zrównoważony.

Joseph Nazareth, szef Grupy HSEQ & CR, powiedział:

„ISS wierzy w prowadzenie działalności w sposób zrównoważony. Zrównoważony rozwój jest podstawą przyszłego wzrostu i naszym celem jest dawanie przykładu całej branży. Chcemy wywierać pozytywny wpływ na rynek, co jest szczególnie ważne ze względu na globalną skalę naszego działania. Poprawa dobrostanu i hodowli zwierząt w ramach naszego łańcucha dostaw to cel kluczowy dla ISS. Dokonaliśmy znacznego postępu w tej dziedzinie i teraz zdecydowaliśmy się na kolejny krok”.

Bardzo cieszymy się z decyzji grupy ISS o wyeliminowaniu jaj pochodzenia klatkowego z łańcucha dostaw na całym świecie. Mocne stanowisko tak dużej firmy oznacza ogromne zmiany dla zwierząt, a także pokazanie kierunku tym firmom, które jeszcze się na ten krok nie zdecydowały – komentuje Marta Jarosiewicz, koordynatorka kampanii biznesowych ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Wycofywanie jaj „trójek” trudno już nazwać trendem – jest to powszechnie podejmowany krok, nie tylko przez producentów żywności, gastronomię czy sieci sklepów, ale też samych producentów jaj – dodaje.

Decyzje tego rodzaju są  efektem m.in. rozmów z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zwierząt hodowlanych, zrzeszonych w koalicji Open Wing Alliance, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Alberta Schweitzera.

Dodatkowe materiały:

Oświadczenie marki i wypowiedź Josepha Nazaretha:

https://www.issworld.com/press/news/2019/03/19/iss-commits-to-source-cage-free-eggs-by-2025

 

Lista firm działających w Polsce, które rezygnują z jajek z chowu klatkowego: https://politykadobrostanu.pl/

 

Zdjęcia z hodowli klatkowej: https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/sets/72157665195187656

 

Zdjęcia szczęśliwych kur: https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157670837248725

 

O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance

O Open Wing Alliance

Open Wing Alliance to globalna koalicja organizacji prozwierzęcych, skupionych na stworzeniu wspólnego frontu w kampaniach na rzecz kur. Porozumienie zostało powołane w 2016  roku przez The Humane League i urosło od tego czasu do 59 organizacji członkowskich, wspólnie walczących o ustanowienie polityki prozwierzęcej przez szereg firm na całym świecie, zaczynając od lokalnych sklepów, a kończąc na wielkich, międzynarodowych markach.

 

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia:

 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120