4 lipca 2018

Chińscy projektanci mody i media rezygnują z futer

Troje topowych chińskich projektantów mody zobowiązało się do całkowitej rezygnacji z futer podczas Forum Mody Bez Futra połączonego z pokazem mody, zorganizowanego w Szanghaju przez ACTAsia w ubiegłym miesiącu.

Grace Chen, Mary Ma i Michael Wong przystąpili do programu Fur Free Retailer (FFR). Dołączyli tym samym do prawie 40 innych marek modowych i projektantów z Chin i aż 886 na świecie, które zobowiązały się do całkowitej rezygnacji z futer.

Dziś wystartowała również pionierska strona internetowa chińskiego przedstawiciela kampanii Chinese Fur Free Retailer , na której członkowie i sympatycy programu FFR w Chinach będą mogli znaleźć wszystkie bieżące informacje.

Grace Chen, do której klientek zaliczają się Oprah Winfrey i pierwsza dama Chin Peng Liyuan, stwierdziła: “Jako projektanci mody możemy opracować liczne możliwości zastąpienia futra, które ludzie tak kochają i zaoferować dla niego wiele alternatyw. W Chinach bardzo chcielibyśmy używać mody jako języka wspólnego dla ludzi na całym świecie, aby promować rezygnację z futer. Żyj zgodnie z sercem, ale bez futra.”

Z kolei gwiazda kina i właściciel marki modowej Michael Wong w ten sposób skomentował decyzję o przyłączeniu się do programu: “Jesteśmy dumni z tego, że nasza tegoroczna kolekcja będzie wolna od futer. Nie ma potrzeby uciekać się do wyzysku i degradacji środowiska, co towarzyszy produkcji naturalnych futer, kiedy możemy wybierać z bogatej i pięknej kolekcji futer sztucznych”.

Również Jerri Ng, redaktor naczelna chińskiej edycji magazynu mody InStyle, ogłosiła przy okazji gali w Szanghaju, że jej czasopismo zostało pierwszą w Chinach redakcją fur-free.

ACTAsia, międzynarodowa organizacja non-profit, już ponad dekadę pracuje nad edukacją społeczeństwa i sklepów w Chinach w zakresie etycznej konsumpcji. Jej prezeska, Pei Su nie ukrywała radości z decyzji, jakie ogłoszono w trakcie imprezy:  “Jesteśmy bardzo dumni, że tak wiele wielkich nazwisk ze świata mody przyłączyło się do ruchu przeciw używaniu futer  i wzięło udział w naszych imprezach, bo bardzo pomaga to w nagłośnieniu powodów, dla których futro nie ma przyszłości. Zrównoważona, odpowiedzialna i wolna od futer – te trzy warunki musi spełniać marka modowa, aby można mówić, że szanuje ona zarówno siebie, jak i społeczeństwo.” – podsumowała.

Wsparcie, jakie w tym roku odnotowano można uznać za punkt zwrotny w etycznym podejściu do mody. Chiny to światowe centrum handlu futrem, producent największej ilości skór i największy rynek zbytu dla futrzanej odzieży. Odwrót od futer naturalnych na tym rynku potwierdza więc siłę tej światowej tendencji.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120