29 lutego 2024

Choroby w mięsie drobiowym z Lidla – wyniki nowego badania

Choroba białych włókien i owrzodzenia na skórze – Otwarte Klatki informują o wynikach nowego badania, które bierze pod lupę mięso z kurczaka w sklepach sieci Lidl. Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale podobne ślady znaleziono na mięsie w polskich sklepach.

Autorzy raportów przyjrzeli się mięsu z kurczaka sieci Lidl. Od roku trwa międzynarodowa kampania, której celem jest poprawa warunków życia kurczaków hodowanych na mięso sprzedawane na półkach Lidla. W ramach kampanii do klientów sieci supermarketów kierowane są liczne działania informacyjne.

>>12 znanych osób apeluje do LIDLA o polepszenie losu kurczaków hodowanych na mięso<<<

Analiza organizacji Open Cages wykazała, że aż 3 na 4 tuszki kurczaka dostępne w brytyjskim Lidlu mają oznaki owrzodzeń skóry, które powstają w wyniku ciągłego kontaktu z odchodami.  Autorzy badania opublikowali alarmujące zdjęcia czarnych, rozległych zmian skórnych. Przyczyną występowania tego schorzenia jest sposób, w jaki hodowane są kurczaki. W jednym kurniku na raz utrzymuje się dziesiątki tysięcy kurczaków, a ściółka, na której żyją, stopniowo nasiąka odchodami. Ściółka jest wymieniana dopiero po zakończeniu cyklu produkcyjnego. Zwierzęta, spędzając cały swój czas w kontakcie z zanieczyszczeniami, są narażone na wspomniane bolesne schorzenia.

Powrócił też temat choroby białych włókien, o której głośno było pod koniec 2022 r. za sprawą raportu Otwartych Klatek. Obecność białych włókien wykazano wtedy w 99% filetów drobiowych w największych polskich sklepach, w tym w 99,2% mięsa z Lidla. Podobne wyniki ujrzały niedawno światło dzienne zarówno we Włoszech, gdzie organizacja Essere Animali poinformowała o stwierdzeniu choroby białych włókien w 90% przeanalizowanych opakowań, jak i we wspomnianej Wielkiej Brytanii (wynik: 94%).

Choroba białych włókien to wynik nienaturalnie szybkiego przybierania kurczaków na masie: mięsień piersiowy rozrasta się w zawrotnym tempie, organizm nie nadąża, zachodzą procesy degeneracyjne i pojawia się niepożądana tkanka tłuszczowa. To właśnie ona tworzy na mięsie białe pręgi, biegnące w poprzek filetów. Podobnie jak wiele innych miopatii, czyli chorób mięśni, schorzenie to jest typowe dla szybko rosnących kurczaków. Zwierzęta te zostały genetycznie wyselekcjonowane do osiągania masy ubojowej w jak najkrótszym czasie.

Na mięsie możemy zaobserwować skutki dramatu, z jakim zwierzęta mierzą się z dala od wzroku konsumentów, i o którym nie informują nas etykiety. Kolejne publikacje, zarówno z Polski, jak i zza granicy, pokazują, że niezależnie od kraju produkcji, problem wiąże się z systemem, z jakiego korzystają sieci takie jak Lidl. Od największego supermarketu, szczycącego się jakością i odpowiedzialnością, oczekiwać należy znacznie więcej niż to, co widzimy na zebranych przez aktywistów obrazach – komentuje Katarzyna Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Badania wykazały, że wraz z występowaniem choroby białych włókien  o 224% zwiększa się zawartość tłuszczu. To istotna informacja, biorąc pod uwagę, że dla 85% Polaków wartości odżywcze kupowanego mięsa z kurczaka mają znaczenie (Biostat, 2022).

4 na 5 badanych osób uważa, że warunki, w jakich żyją zwierzęta, mają istotny wpływ na jakość pozyskiwanego mięsa – i mają rację. Sprzedaż mięsa kurczaków szybko rosnących, ze względu na ich problemy zdrowotne, jest sprzeczna zarówno z ideą dobrostanu zwierząt, jak i oczekiwaniami konsumentów – mówi Miśkiewicz.

Otwarte Klatki prowadzą petycję skierowaną do sieci Lidl o polepszenie warunków hodowli kurczaków. Można ją podpisać na stronie: www.nadzieja-kurczakow.pl.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120