1 czerwca 2018

Inspekcja ujawniła skandaliczne warunki transportu norek do Polski

Organizacja “Eyes on animals”, nadzorująca przewóz żywych zwierząt w Europie, opublikowała we wtorek materiał z zatrzymania transportu norek z Holandii do trzech ferm na terenie Polski. Kontrola ujawniła liczne naruszenia przepisów o ochronie zwierząt. Norki należały do spółki rodziny Van Ansem - potentata na rynku futrzarskim w Polsce i na świecie.

Do zatrzymania doszło 12 kwietnia na trasie A2 w kierunku Warszawy, w okolicach Poznania. Norki transportowane były z Meijel w Holandii do trzech ferm na terenie Polski, należących do spółki rodziny Van Ansem – jednego z dwóch największych hodowców norek w Europie. W momencie inspekcji ciężarówka miała już za sobą pierwszy przystanek – widoczne na nagraniu zwierzęta stanowią więc jedynie część oryginalnego transportu.

Według raportu organizacji warunki, w jakich przewożone były zwierzęta, powodowały u nich ogromny stres i cierpienie. Klatki umieszczone były jedna na drugiej, oddzielone jedynie kartonem, który nie zapobiegał przedostawaniu się odchodów z góry na dół oraz nie zapewniał norkom odpowiedniej izolacji od metalowych krat. Całość ustawiona była bez zabezpieczenia na nierównym, brudnym podłożu – niestabilna konstrukcja i wstrząsy towarzyszące podróży oraz silny odór stanowiły kolejny czynnik stresujący dla zwierząt.

Niektóre osobniki przejawiały zachowania stereotypowe, będące oznaką silnej traumy – nerwowo gryzły pojemniki na jedzenie (niejednokrotnie puste), czy obracały się bezustannie w klatce. Kierowca nie otrzymał pisemnych instrukcji dotyczących opieki nad norkami, czy ich karmienia i pojenia, a brak dostępu do części klatek uniemożliwiał ewentualne sprawdzenie stanu lub pomoc niektórym ze zwierząt.

Ujawnione przez “Eyes on animals” naruszenia w transporcie norek na terenie Polski to tylko jeden z przykładów tego, że dobrostan zwierząt w przemyśle futrzarskim jest fikcją – komentuje Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, walczącego o wprowadzenie w Polsce zakazu hodowli zwierząt futerkowych – Hodowcy ustanawiają ogólnoeuropejskie branżowe kodeksy etyczne, takie jak WelFur, jednak praktyka pokazuje, że są to tylko zabiegi marketingowe. Niestety, jeśli nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt nie zostanie uchwalona, wraz z wejściem w życie zakazu hodowli zwierząt na futra w Holandii coraz więcej firm będzie przenosić swoje interesy na teren Polski – dodaje.

 

Za transport norek odpowiedzialny jest jeden z największych producentów w branży – firma należąca do rodziny Van Ansem (w Polsce: Joni Mink Van Ansem sp.j.). Poza siedzibą w Meijel, skąd przewożone były zwierzęta, dysponuje ona oddziałami w Belgii, Stanach Zjednoczonych, na Łotwie oraz w Polsce, gdzie zlokalizowanych jest aż dwanaście ferm należących do spółki. Pojazd przewożący zwierzęta należał do firmy Futrex z siedzibą w Goleniowią, której prezesem jest Johannes Van Ansem.

Nagranie z inspekcji, przeprowadzonej przez “Eyes on Animals” oraz partnerską organizację “Animal Welfare Foundation” dostępne jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=60L1TD5posU&app=desktop

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120