28 września 2023

Jednodniowe pisklęta rzucane o ziemię, zdeformowane zwierzęta i kanibalizm – nowe śledztwo na fermie kurczaków

Wstrząsające nagrania z ferm dostawców Lidla w Niemczech: jednodniowe pisklęta rzucane o ziemię, zdeformowane zwierzęta i kanibalizm – to tylko niektóre problemy ujawnione przez śledztwo przeprowadzone przez hiszpańską organizację Equalia. Sprawa została zgłoszona zagranicznym władzom.

Śledztwo zostało przeprowadzone na fermach kurczaków w latach 2022-2023 w gminie Löningen w Dolnej Saksonii oraz w gminie Stadtlohn w Nadrenii Północnej-Westfalii przez hiszpańską organizację Equalia. Nagrania pokazują skandaliczne warunki i cierpienie zwierząt na fermach kurczaków w Niemczech, należących do dostawców Lidla.

Na fermie w Dolnej Saksonii udokumentowano:

  • brutalne rzucanie jednodniowymi pisklętami o ziemię,
  • zdeformowane zwierzęta, niezdolne do chodzenia z powodu zwichniętych nóg, z nienaturalnie skręconymi szyjami,
  • niezgodne z normami zabijanie chorych kurczaków, potrząsanie nimi w powietrzu,
  • żywe ptaki w brudzie, wśród gnijących ciał, wykazujące zachowania kanibalistyczne,
  • ciała w zaawansowanym stadium rozkładu.

>>> ZOBACZ NAGRANIE <<<

Materiały pozyskane na fermie w Nadrenii Północnej-Westfalii pokazują z kolei, jak pracownicy kopią i rzucają kurczakami.Organizacja Equalia zgłosiła podejrzenie znęcania się nad zwierzętami niemieckim władzom.

Kurczęta, które widać na nagraniach, to szybko rosnące rasy hodowane na mięso, których wzrost w ciągu kilkudziesięciu lat przyspieszono aż czterokrotnie, stosując intensywną selekcję genetyczną. Na nagraniach widać ptaki z rozłożonymi przed sobą nogami, próbujące się podnosić trzepocząc skrzydłami. Problemy z poruszaniem się, choroby, w tym szczególnie deformacje kości, to problemy nierozerwalnie związane z systemem hodowli, w którym używa się wspomnianych ras szybko rosnących – komentuje Monika Kowalska, Menadżerka ds. Kampanii Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

To już szóste śledztwo opublikowane w przeciągu roku, które pokazuje skandaliczne praktyki w łańcuchu dostaw Lidla, europejskiego giganta supermarketów. Wcześniejsze nagrania pochodziły z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii.

Problemy dobrostanowe kur hodowanych na mięso to nie odosobnione przypadki – wynikają one z systemu produkcji. Również w Polsce, pozyskując mięso z takich ferm, Lidl godzi się na cierpienie zwierząt, które się z tym systemem wiąże – mówi Monika Kowalska.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki wraz z 20 organizacjami prozwierzęcymi z Europy żąda natychmiastowej poprawy standardów dobrostanu kurczaków w całym łańcuchu dostaw Lidla i wydania przez firmę deklaracji European Chicken Commitment. W ramach kampanii Otwarte Klatki opublikowały spot, w którym 12 znanych osób, w tym gwiazdy telewizji i świata muzycznego takie jak Michał Piróg, Łukasz Nowicki, Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Barbara Kurdej-Szatan czy Piotr Głowacki, zaapelowało do Lidla o poprawę warunków życia kurczaków hodowanych na mięso.

Domagamy się od Lidla, aby zatrzymał okrucieństwo w swoich łańcuchach dostaw. W Europie zebrano już łącznie niemal pół miliona podpisów konsumentów, którzy domagają się od Lidla poprawy warunków życia kur hodowanych na mięso. Mamy nadzieję, że Lidl odpowie w końcu na ten apel i podpisze European Chicken Commitment – podsumowuje Monika Kowalska.

European Chicken Commitment to deklaracja, w ramach której firmy zobowiązują się do poprawy standardów życia zwierząt. Chodzi m.in. o zmniejszenie stłoczenia kurczaków na fermach oraz rezygnację z nienaturalnie szybko rosnących ras kurczaków, które zabija się w wieku zaledwie 6 tygodni.

Petycję do Lidla można podpisać na stronie: www.nadzieja-kurczakow.pl

Zdjęcia (źródło: Equalia / Otwarte Klatki):

https://drive.google.com/drive/folders/1-FV8jjavEo66vzAMmOIxDF8VRNGUEuFS?usp=sharing

 

Surowy materiał filmowy i wideo dowodowe są dostępne na żądanie.

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120