22 września 2022

Łotewski parlament zakazuje hodowli zwierząt na futro – i robi to miażdżącą przewagą głosów

22 września parlament w Łotwie, tzw. Saeima, poparł całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2028 roku. Poprawkę do ustawy o ochronie zwierząt poparło 70 polityków, a jedynie troje było przeciwnych. 14 wstrzymało się od głosu.

W trzecim i jednocześnie ostatnim czytaniu projektu Saeima przyjęła poprawki do ustawy o ochronie zwierząt o zakazie hodowli zwierząt na futro w kraju. Poprawki zostały złożone do Saeimy 9 września 2021 roku przez 11 deputowanych z różnych partii politycznych. W ciągu roku Komisja Gospodarki, Rolnictwa, Środowiska i Polityki Regionalnej oceniła różne propozycje i poparła wersję ustawy, która zakazuje hodowli zwierząt futerkowych i przewiduje, że hodowcy zwierząt futerkowych nie otrzymają rekompensaty finansowej oraz zakłada 5-letni okres przejściowy. Zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 2028 roku.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze przypadki międzynarodowe, członkowie komisji uznali ten okres przejściowy za wystarczający i odpowiedni dla hodowców. Obecnie w Łotwie co roku zabija się na futro co najmniej 300 tysięcy norek, a także kilkaset lisów i szynszyli. W ostatnich latach zmniejsza się jednak liczba działających w Łotwie ferm futrzarskich oraz liczba hodowanych w nich zwierząt.

Gratulujemy naszym kolegom i koleżankom z Łotwy, którzy od 10 lat walczyli o tę chwilę. Cieszymy się, że wreszcie mogą świętować sukces i już wkrótce zakończy się cierpienie setek tysięcy zwierząt wciąż hodowanych na futro w Łotwie – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – W Polsce również mamy gotowy projekt zakazu hodowli zwierząt na futro przygotowany przez Zielonych, który od czerwca czeka na numer druku. Liczymy, że otrzyma go jak najszybciej, a zakaz zostanie przegłosowany jeszcze w tej kadencji Sejmu – dodaje Korzeniak.

Trwa zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej – podpisać ją można na: www.europabezfuter.pl

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120