31 stycznia 2018

Make Fur History – wystawa w Europarlamencie pokaże realia hodowli zwierząt na futro

23 stycznia 2018 w Europarlamencie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Make Fur History. Na panelach informacyjnych zawisną zdjęcia pokazujące realia hodowli zwierząt na futro, dane dotyczące poparcia opinii publicznej dla zakazu takiej hodowli, historie ludzi mieszkających blisko ferm oraz informacje o zagrożeniach środowiskowych ze strony przemysłu futrzarskiego. Dostępne podczas wystawy gogle VR umożliwią przeniesienie się na teren fermy lisów i stanięcie pomiędzy klatkami ze zwierzętami.

Wystawa jest zorganizowana przez dwie międzynarodowe koalicje organizacji prozwierzęcych: Eurogroup For Animals i Fur Free Alliance oraz przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Grupa polskich europosłów jest gospodarzami wystawy: Jadwiga Wiśniewska, Stanisław Ożóg, Zbigniew Kuźmiuk, prof. Ryszard Legutko, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz litewski europoseł Valdemar Tomaševski. Wśród gości jej otwarcia będą m.in. Janusz Wojciechowski, Krzysztof Czabański i Beata Mazurek. Na zaproszenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki w Brukseli pojawią się również mieszkańcy okolic zagrożonych przez fermy norek, którzy opowiedzą o swoich osobistych doświadczeniach życia tuż obok ferm futrzarskich.

Wystawa współorganizowana przez polskich europosłów to ważne wydarzenie w kontekście proponowanych zmian w Polsce. W listopadzie do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i jednym z proponowanych zapisów jest zakaz hodowli zwierząt na futro. O nowelizacji opowie podczas otwarcia wystawy Krzysztof Czabański.

W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 700 ferm mięsożernych zwierząt futerkowych. Łącznie co roku dla futer na fermach zabijanych jest ok. 10 tysięcy jenotów, 70-100 tysięcy lisów i  8-10 milionów norek. Na rynku funkcjonują zarówno polscy hodowcy jak i liczne inwestycje hodowców z Holandii, gdzie wprowadzono zakaz hodowli norek. Głośne są w Polsce liczne protesty lokalnych społeczności, które nie chcą u siebie takich ferm z uwagi na odory i inne uciążliwości.

“Ta wystawa to znak poparcia dla działań na rzecz lepszej ochrony zwierząt” – mówi Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. “Hodowla zwierząt na futro zawsze wiąże się z cierpieniem zwierząt, zawsze też wiąże się z uciążliwością dla lokalnych społeczności, a jednocześnie przemysł futrzarski tworzy niewiele miejsc pracy i często stanowi zagrożenie dla środowiska. Wystawa w jednym miejscu przedstawi najważniejsze argumenty przeciwko działaniu ferm futrzarskich”.

“Żadna cena futra nie zrekompensuje cierpienia tych zwierząt, które są hodowane i zabijane w koszmarnych warunkach.” – dodaje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

“Polska jest traktowana jak kraj peryferyjny, gdzie ma się wykonywać brudne produkcje. Nie zgadzam na takie traktowanie Polski, polskiej przyrody i polskich rolników” – europoseł Zdzisław Krasnodębski
Wystawę europosłowie będą mogli oglądać do 25 stycznia.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120