11 czerwca 2018

Mundial: czy bezdomne psy w Maroku czeka ten sam los, co w Rosji?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki, organizator kampanii “Krwawa FIFA”, domaga się od federacji zapewnienia, że zabijanie bezpańskich zwierząt przed mistrzostwami świata, jakie ma obecnie miejsce w Rosji, nigdy się nie powtórzy. Organizacja udostępniła dowody na stosowanie identycznych praktyk w Maroku przed wizytą delegacji FIFA, mającej ocenić możliwość zorganizowania w tym kraju Pucharu Świata w 2026 roku.

Na kilka dni przed ogłoszeniem gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA 2026 Stowarzyszenie Otwarte Klatki zwraca uwagę na możliwe konsekwencje wyboru Maroka. Organizacja apeluje do federacji FIFA o wprowadzenie środków, które pozwolą zapobiec powtórzeniu się sytuacji, jaka ma obecnie miejsce w Rosji. W ramach “oczyszczania” ulic przed mundialem zabijane są tam masowo bezpańskie zwierzęta.

W międzyczasie na światło dzienne wyszedł materiał wideo i zeznania naocznego świadka, które potwierdziły, że analogiczna sytuacja powtórzyła się w Maroko. Przed inspekcją FIFA do bezdomnych psów strzelano na ulicach niezależnie od tego, czy oznaczone były jako zaszczepione i wykastrowane lub wysterylizowane, czy nie. Według organizacji prozwierzęcych stanowi to dowód, że okrutne praktyki tego rodzaju nie zakończą się, dopóki nie będzie na to naciskać FIFA jako organizator Pucharu Świata, decydujący o wyborze gospodarzy.

Jak zauważają organizatorzy kampanii “Krwawa FIFA”, trucie psów w celu oczyszczenia ulic wybranych miast jest nie tylko okrutne, ale również wysoce nieskuteczne. Usunięcie psów z wybranego obszaru daje możliwość przejęcia zasobów takich jak pożywienie, czy terytorium, przez inne osobniki. Przeniesienie się części z nich na dany obszar skutkuje z kolei dalszym napędzaniem zabijania. Według organizacji pozarządowych, jak również środowiska naukowego, tylko długoterminowe programy kastracji i sterylizacji pozwalają w sposób efektywny zapanować nad populacją bezdomnych psów.

Najpierw Rosja, teraz Maroko. Wydaje się, że te okrutne i bezsensowne praktyki, mające teoretycznie poprawić wizerunek kraju w oczach kibiców i przedstawicieli FIFA, nie zakończą się, dopóki federacja nie zdecyduje się wziąć za nie chociaż częściowej odpowiedzialności – komentuje Anna Iżyńska, specjalistka ds. Komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Piłka nożna nie powinna kojarzyć się w żaden sposób z biciem i uśmiercaniem bezdomnych psów są to działania niemoralne, a w związku z tym niezgodne z Kodeksem Etycznym FIFA – dodaje.

Petycja do FIFA: https://krwawafifa.pl/

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120