6 października 2022

Ogromny niebieski lis stanął przed Parlamentem Europejskim – to część inicjatywy Fur Free Europe

Dziś przed południem pod Parlamentem Europejskim odbyła się akcja promująca Europejską Inicjatywę Obywatelską #FurFreeEurope, po której nastąpiło spotkanie w tej samej sprawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaproszeni przez nich europarlamentarzyści.

To pierwsze takie wydarzenie, które miało zwrócić uwagę europarlamentarzystów na trwającą zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, która ma dwa założenia:

  • wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej,
  • oraz wprowadzenie zakazu importu produktów zawierających futra do UE.

Podczas spotkania odbyła się ekranizacja nowego filmu dokumentalnego SLAY, pokazującego kulisy produkcji futer zwierzęcych, a także wełny i skóry. Przedstawicielka Eurogroup For Animals, koalicji organizacji prozwierzęcych i inicjatora #FurFreeEurope, zaprezentowała nowy raport podsumowujący powody, dla których hodowla zwierząt na futro powinna zostać zakazane w UE, uwzględniając przede wszystkim problem z dobrostanem zwierząt na fermach futrzarskich, ale też zagrożenie dla zdrowia publicznego, negatywny wpływ na środowisko i bioróżnorodność oraz ekonomiczną sytuację branży.

Pod inicjatywą podpisało się już ponad 400 tysięcy osób – potrzebnych jest jednak przynajmniej milion podpisów, aby została ona rozpatrzona przez Komisję Europejską.

Koniec hodowli zwierząt na futro w UE zbliża się wielkimi krokami – tylko w tym roku zakaz takiej hodowli wprowadziły już cztery kraje: Włochy, Irlandia, Malta i Łotwa. Już 8 państw członkowskich uzbierało minimalny wymagany próg podpisów, a Polska jest o krok od osiągnięcia naszego progu, dlatego gorąco zachęcamy do złożenia podpisu pod inicjatywą i poparcia zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

W Polsce hodowla zwierząt na futro wciąż jest legalna i każdego roku około 6 milionów zwierząt – norek, lisów, jenotów i szynszyli – zabijanych jest przez przemysł futrzarski. W czerwcu br. do laski marszałkowskiej został złożony projekt zakazu przygotowany przez posłankę Małgorzatę Tracz z Zielonych, który do tej pory nie otrzymał jednak numeru druku i nie jest obecnie procedowany.

Mamy gotowy sprawiedliwy projekt zakazu hodowli zwierząt na futro, który zakłada 5-letni okres przejściowy i uwzględnia odszkodowania dla hodowców. Jesteśmy bardzo rozczarowani, że do tej pory nie otrzymał on numeru druku, bo wiemy, że poparcie społeczne i polityczne dla zakazu jest ogromne. W Europie nie ma już miejsca na przemysł futrzarski i liczymy, że politycy podejmą konkretne kroki w stronę Polski wolnej od futer – mówi Marta Korzeniak.

Aby podpisać Europejską Inicjatywę Obywatelską, trzeba spełniać trzy wymagania:

  • być obywatelem/obywatelką UE,
  • mieć ukończone 18 lat,
  • podać poprawny numer PESEL – jest to konieczne do procesu weryfikacji podpisów.

Inicjatywę można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl

Zdjęcia z wydarzenia pod Parlamentem Europejskim: https://drive.google.com/drive/folders/1l7eWC-5OXUJ5RmxOxxk1lknAxhcLAh0k?usp=sharing

Film dokumentalny SLAY: https://www.waterbear.com/watch/feature/62fe1af430a9286bbf6a380d

Zdjęcia z ferm futrzarskich:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157705111093992

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120