9 sierpnia 2021

„Tak wygląda moja ostatnia droga” – Otwarte Klatki zwracają uwagę na problem transportu żywych zwierząt w nowej kampanii

W ciągu najbliższych dni po ulicach Warszawy kursować będzie 8 autobusów oklejonych wyjątkowymi zdjęciami, przedstawiającymi zwierzęta ściśnięte w transporcie. Akcja jest częścią kampanii Otwartych Klatek „Stop transportom żywych zwierząt”, której celem jest wprowadzenie zakazu długodystansowego transportu zwierząt w Unii Europejskiej.

Reklamy na autobusach mają na celu wywołanie skojarzeń pomiędzy ściskiem, którego doświadczają pasażerowie w codziennych podróżach, ze stłoczonymi ciężarówkami, w których zwierzęta hodowlane spędzają od kilku godzin nawet do kilku dni, często w skrajnych temperaturach, nie mając możliwości opuszczenia pojazdu i odpoczynku.

Na przestrzeni ostatnich lat zarówno organizacje prozwierzęce, jak i Inspekcja Transportu Drogowego udokumentowała liczne problemy związane z przewozem żywych zwierząt. Wśród nich są m.in. przewożenie zwierząt w niedostosowanych do tego pojazdach, niezabezpieczenie zwierząt przed warunkami atmosferycznymi, niezapewnienie zwierzętom odpowiedniego odpoczynku, odwodnienie i wygłodzenie zwierząt, urazy, przewożenie zbyt młodych zwierząt czy przeładowanie ciężarówek i ścisk zwierząt.

Poruszając się komunikacją miejską często doświadczamy niewygody i dyskomfortu spowodowanego ściskiem. Mimo to zawsze możemy wysiąść z przeładowanego autobusu czy skorzystać z klimatyzowanego środka transportu. Zwierzęta nie mają takiej możliwości – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Naszą kampanią chcemy zwiększyć świadomość społeczną i zachęcić pasażerów do refleksji na temat przewozu żywych zwierząt i cierpienia, z jakim się wiąże – dodaje Korzeniak.

Według raportu opublikowanego przez Otwarte Klatki każdego roku w podróż wyruszają ponad 2 miliardy zwierząt i liczba ta stale rośnie. 73% tych przewozów przypada na eksport i import krajów UE, a kluczową rolę odgrywają tu Holandia, Niemcy, Belgia i Polska. Także w Polsce obserwujemy znaczący wzrost tego typu transportu, co szczególnie uwidoczniło się po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. Wpływ na to miał zarówno wzrost produkcji zwierzęcej, zmiany organizacyjne w hodowli (m.in. koncentracja), jak też zniesienie szeregu ograniczeń w handlu międzynarodowym.

Petycję Otwartych Klatek dotyczącą zakazu transportu zwierząt na długie dystanse można podpisać na stronie: https://www.otwarteklatki.pl/stop-transportom/.

Zdjęcia pojazdów: https://drive.google.com/drive/folders/17tUIbGePfQaUH64zLfXAHyqFwMK69qv6?usp=sharing

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120