7 grudnia 2018

Uczniowie szkół gastronomicznych szkolą się z podstaw kuchni roślinnej

Ponad setka uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu uczestniczyła w pierwszym z cyklu warsztatów zorganizowanych w ramach kampanii RoślinnieJemy. Przyszłych kucharzy w sztuce przygotowywania potraw dla osób, które zrezygnowały z mięsa i produktów odzwierzęcych, szkolili szefowie kuchni restauracji Concordia Taste.

Cykl spotkań poszerzających wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie kuchni roślinnej jest, jak twierdzą organizatorzy, odpowiedzią na rosnące zainteresowanie zarówno ze strony klientów, jak i samej branży.

Coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa, przedstawiciele gastronomii zaczynają więc podchodzić do wegańskich dań coraz chętniej. Jednocześnie narzekają oni na deficyt wykwalifikowanych specjalistów, którzy umiejętnie odpowiedzieliby na zmieniające się potrzeby konsumentów – mówi Maciej Otrębski, strategic partnerships manager w kampanii RoślinnieJemy – Podczas kiedy w Wielkiej Brytanii otwierają się pierwsze w pełni roślinne akademie kulinarne, w Polsce wciąż często zdarzają się sytuacje, w których szef kuchni jest co najmniej zaskoczony gdy gość poprosi o tego rodzaju danie – dodaje.

Wtóruje mu Anna Dembińska, kierowniczka ds. kształcenia praktycznego w poznańskim gastronomiku: Chcemy się rozwijać, a kuchnia roślinna dla nas ciekawy i nowy temat, jednocześnie coraz bardziej powszechny i na czasie. Dzisiejsi uczniowie ZSG, którzy za kilka lat będą nas żywić, już teraz potrzebują wiedzy i umiejętności, by sprostać nowym potrzebom konsumentów.

Zespół Concordia Taste pokazał adeptom sztuki kulinarnej sposoby kreatywnego podejścia do warzyw, owoców, ale także do produktów takich jak tofu. Uczniowie przygotowywali między innymi warzywne linguini a’la bolognese z tofu gotowanego w oregano.

Oprócz praktycznych warsztatów kulinarnych, przyszli kucharze dyskutowali o zmieniających się trendach gastronomicznych – zarówno w lokalnym wydaniu, jak i na ogólnopolską i globalną skalę. Duże zdziwienie wzbudziły burger McVegan i liczba postów z hashtagiem #vegan na Instagramie. Uczniowie byli też pod wrażeniem wyników badań IBRiS z lutego tego roku, według których prawie 60% Polaków chce ograniczyć ilość spożywanego mięsa.

Nie możemy ignorować klientów wybierających dania wegańskie. To coraz większy segment odbiorców. Wyśmiewanie ich potrzeb jest passé – stwierdził prowadzący warsztaty Tomasz Olewski, szef kuchni restauracji Concordia Taste i propagator idei Roślinnych Poniedziałków.

Najlepsi szefowie kuchni w Polsce już jakiś czas temu dostrzegli potencjał roślinnych dań – Tomasz Olewski z Concordia Taste, Marcin Popielarz czy Grzegorz Łapanowski wyznaczają trendy, a pasja i zwinność osób takich jak Maria Przybyszewska czy Michał Gniłka udawadniają, że specjalizacja w kuchni roślinnej to ścieżka w kierunku sukcesu.

Zwrócenie uwagi przyszłych kucharzy na potrzebę aktywnego reagowania na zmiany potrzeb konsumentów jest kluczowe, stąd pomysł na warsztaty w szkołach gastronomicznych. W nadchodzącym roku będzie będą one dla nas priorytetowym projektem – podsumowuje Otrębski.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120