27 marca 2019

Wojas pierwszą polską marką obuwia i galanterii wolną od futer

Wojas jako pierwsza firma z obuwiem i galanterią w Polsce dołączyła do programu Sklepy Wolne Od Futer, zobowiązując się tym samym do niewykorzystywania w swoich kolekcjach elementów futrzanych pochodzących od zwierząt. Decyzja ta jest podyktowana względami etycznymi i wpisuje się w pozostałe działania firmy z zakresu odpowiedzialności społecznej.

Wojas S.A. to nowotarska, rodzinna firma obuwnicza z wielopokoleniową szewską tradycją. Posiada sieć blisko 170 salonów w Polsce i za granicą. Co roku spółka produkuje kilkaset tysięcy par obuwia, a także dodatki galanteryjne, takie jak torebki, teczki, paski, portfele. Dostarcza również obuwie specjalistyczne dla wojska, straży pożarnej, straży granicznej, polskiej poczty, służb leśnych oraz transportowych.

W ofercie marki już od kilku sezonów nie pojawiały się futra pochodzenia zwierzęcego. Teraz Zarząd spółki postanowił oficjalnie potwierdzić, że na stałe rezygnuje z tego rodzaju materiałów. Jednocześnie marka dołączyła do inicjatywy Sklepy Wolne Od Futer.

* FUTRO nie obejmuje:

– skór surowych lub przekształconych w produkty skórzane oraz skór, które w procesie obróbki zostaną całkowicie pozbawione włosów/ włókien / wełny

– materiałów wystrzyżonych i wyczesanych ze zwierząt, wełny, skóry owczej, kożucha

– skór z włosiem, np. skóry bydlęcej

– materiałów syntetycznych, które mają przypominać futro naturalne z wyglądu.

Poszanowanie środowiska oraz dobrostanu zwierząt to bardzo istotny aspekt naszej działalności, dlatego już jakiś czas temu wycofaliśmy futra naturalne z produkcji – mówi Agnieszka Wojas, Prokurent, Dyrektor ds. strategii i marki –  Staramy się angażować w inicjatywy, które zmieniają świat na lepsze – pomagamy organizacjom pozarządowym zajmującym się m.in. wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, krwiodawstwem czy profilaktyką zdrowotną. Dołączenie do programu Sklepy Wolne Od Futer wpisuje się więc w naszą ogólną filozofię działania –  dodaje.

Program Sklepy Wolne Od Futer (ang. Fur Free Retailer) jest obecnie prowadzony w ponad 25 krajach na całym świecie. Jego celem jest namawianie firm odzieżowych do rezygnacji z futer, a jednocześnie zapewnienie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii. Za jego koordynację odpowiada koalicja Fur Free Alliance zrzeszająca organizacje zajmujące się ochroną i prawami zwierząt. W Polsce od 2013 r. program prowadzi Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

– Ogromnie cieszymy się z decyzji marki Wojas i wierzymy, że dzięki niej kolejne polskie firmy obuwnicze zdecydują się na podobny krok  – mówi Marta Jarosiewicz, Koordynatorka Kampanii Biznesowych ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Futra naturalne wycofują obecnie największe światowe domy mody i projektanci, rozumiejąc z jak ogromnym cierpieniem zwierząt wiąże się ich pozyskiwanie. To dla nas ogromna satysfakcja, że w tym gronie pojawia się coraz więcej marek z Polski. Wojas daje wspaniały przykład innym firmom z branży –  dodaje.  

Program Sklepy Wolne Od Futer obejmuje obecnie ponad 950 marek i projektantów odzieżowych z całego świata. Wśród największych graczy, którzy dotychczas zrezygnowali z używania prawdziwych futer w swoich produktach, są m.in. Chanel, GUCCI, Armani, Michael Kors, Versace czy Hugo Boss. Pełna lista znajduje się na międzynarodowej stronie programu https://furfreeretailer.com/.

Grafika ilustrująca materiał: https://drive.google.com/file/d/1SuT3qR5FLqgMPcUJYnRAq4qHrS1sOuHU/view?usp=sharing

O marce Wojas

Wojas S.A. jest jednym z największych i najbardziej cenionych polskich producentów obuwia, który dysponuje siecią blisko 170 salonów firmowych w Polsce i za granicą. Produkuje  kilkaset tysięcy par obuwia rocznie. W ofercie spółki znajduje się skórzane obuwie damskie i męskie, modele młodzieżowe oraz obuwie trekkingowe i specjalistyczne. Ofertę uzupełnia galanteria skórzana – torebki, teczki i paski. Nowością jest linia modowego obuwia Limited Edition. Część produkcji kierowana jest na eksport i do służb specjalnych. Od kilku lat Wojas S.A. dostarcza obuwie specjalistyczne dla wojska, straży pożarnej, straży granicznej, polskiej poczty, służb leśnych oraz transportowych. Grupa kapitałowa Wojas S.A. zatrudnia w całej Polsce  ponad 1400 osób.

O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120