29 listopada 2019

Wpadka futrzarzy – nieświadomie zachwycali się sztucznymi futrami zagranicznych gwiazd

To nie jest dobry czas dla polskiej branży futrzarskiej. Największe marki modowe i topowi projektanci masowo odcinają się od futer i wycofują je ze swojej kolekcji. Hodowcy nadal próbują jednak walczyć o swój wizerunek - na profilu Polskiego Przemysłu Futrzarskiego na Twitterze pojawiły się zdjęcia Ariany Grande i Beyonce, które miały udowodnić, że futra nadal są w modzie. Wpis z komentarzem “A podobno nikt nie nosi futer” szybko został jednak usunięty, kiedy okazało się, że... futro jest w rzeczywistości ekologiczne.

Zarówno Ariana Grande, jak i Beyonce znane są ze wspierania organizacji walczących o prawa zwierząt. Beyonce i Jay-Z zdecydowali się nawet promować rezygnację z produktów odzwierzęcych, oferując osobom decydującym się na weganizm dożywotnio darmowe bilety na swoje koncerty. Obydwie piosenkarki wielokrotnie podkreślały też, że wszystkie noszone przez nie futra są sztuczne. Trzeba przyznać, że wiele z nich naprawdę doskonale imituje swoje nieekologiczne pierwowzory – wystarczy spojrzeć na noszone przez Arianę Grande okrycia od Givenchy czy Marei 1998. Nic dziwnego, że nawet sami hodowcy mogli się pomylić.

Pomyłka przemysłu futrzarskiego to kolejny dowód na to, że nikt w dzisiejszych czasach nie potrzebuje nosić futer okupionych cierpieniem zwierząt. Skoro nawet hodowcy nie są w stanie odróżnić futra sztucznego od zwierzęcego i wychwalają w swoich mediach społecznościowych jego walory estetyczne, to już najwyższy czas zaakceptować fakt, że przy obecnej dostępności alternatywnych materiałów, dalsze torturowanie zwierząt futerkowych jest nie do zaakceptowania – komentuje Marta Jarosiewicz, koordynatorka programu Sklepy Wolne Od Futer w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Aktywiści podkreślają, że to, że futra odzwierzęce są bardziej ekologiczne to mit – ich ślad węglowy jest aż kilkadziesiąt razy większy niż sztucznych odpowiedników. Futra naturalne są często stabilizowane silnymi środkami chemicznymi, takimi jak formaldehyd, chrom, czy oleje ropopochodne, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. Tak mocna konserwacja futer sprawia, że trudno uznać je za produkt biodegradowalny i neutralny dla noszących je osób, nie wspominając o tym, jak destrukcyjna dla środowiska jest sama hodowla zwierząt futerkowych. Na szczęście dostępne alternatywy są coraz lepsze – na rynku obecne są już futra ekologiczne tworzone w całości z surowców roślinnych i w pełni biodegradowalne, ostatnio zaprezentowała takie w swojej kolekcji Stella McCartney.

W sumie już ponad 1000 marek modowych na świecie zrezygnowało z futer, w tym m.in. Chanel, Gucci, Versace, Prada, Burberry, Armani, Hugo Boss czy Michael Kors. Ostatnio decyzję o niekupowaniu nowych futer ogłosiła królowa Elżbieta II. W niektórych miejscach, jak w Kaliforni, wprowadzane są zakazy sprzedaży futer. Listę polskich marek, które dołączyły do programu można znaleźć na stronie Sklepów Wolnych Od Futer.

Print screeny wpisów:

https://drive.google.com/drive/folders/1ClGBs61qnWPZSv3q8irR43hYsyCEfdnw?usp=sharing

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120