Prawie każdy człowiek chcący przejść na wegański sposób odżywiania, zastanawia się, czy nie będzie mu brakowało poszczególnych smaków i ulubionych dań zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak zmiana diety na wegańską wcale nie musi oznaczać rezygnacji z jedzenia, które do tej pory smakowało nam najbardziej.

Wiele potraw mięsnych można bowiem przygotować na bazie składników pochodzenia roślinnego. Nawet tak typowo mięsne dania jak burgery, klopsiki, pieczenie czy pasztety.


Wystarczy odrobina wyobraźni i trochę kreatywności wspartych odpowiednimi wskazówkami, które pomogą przyrządzić ich wyśmienite wegańskie odpowiedniki. Oto lista dziesięciu zastępników mięsa, dzięki którym można przyrządzić wyśmienite potrawy, które usatysfakcjonują nasz smak i spowodują, że nie będzie nam go brakowało.

Te produkty pomogą zastąpić Ci mięso

1. Tofu, tempeh, seitan i TVP

Tofu i tempeh są produktami, którego głównym składnikiem są ziarna soi. TVP (textured or texturized vegetable protein) czyli teksturowane białko roślinne również jest produkowane z soi, a dokładnie z odtłuszczonej mąki sojowej, będącej produktem powstałym po ekstrakcji oleju sojowego. Jest znane powszechnie jako kotlety sojowe.
Seitan zaś jest zrobiony z glutenu pszennego, czyli po prostu z mąki. Wszystkie powyższe produkty mogą być wykorzystane w gotowaniu jako zastępniki mięsa. Tofu doskonale sprawdza się jako zamiennik mięsa drobiowego. Szczególnie w potrawach pochodzących z kuchni azjatyckiej i marokańskiej. Da się z niego przyrządzić zarówno chrupiące nuggetsy jak i tradycyjne kotlety.
Tempeh idealnie nadaje się do zastąpienia ryby, ponieważ jego struktura przypomina jej mięso. Można z niego przyrządzić filety lub krabowe ciasteczka. Świetnie sprawdza się również w roli mielonej wołowiny, dzięki czemu można z niego przygotować klopsiki lub tacos. TVP nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród smakoszy. Ludzie narzekają na brak smaku i „gumowatą” lub „gąbczastą” teksturę.
Jednak błędem jest zniechęcać się do teksturowanego białka. Jest ono bowiem dostępne w różnych wielkościach i kształtach, dzięki czemu daje wiele możliwości przyrządzenia. Smak mięsa wydobędziemy z niego używając przypraw i poddając je odpowiedniej obróbce termicznej. Seitan może być przyprawiony na tyle, by przypominać do złudzenia smak wołowiny lub wieprzowiny. Można z niego przyrządzić steki i żeberka. Znakomicie sprawdza się również jako „mięso” na grilla.

2. Grzyby

Jeśli zależy nam by wydobyć z potrawy mięsny smak, doskonałym produktem do tego będą grzyby. Ich bogaty, ziemisty smak i mięsista struktura powodują, że znakomicie sprawdzą się jako zamiennik mięsa w takich daniach jak polenta czy strogonoff. Szczególnie polecane są grzyby takie jak boczniaki, z których można przyrządzić ponadto kotlety do burgerów czy flaczki.

3. Bakłażan

Smak bakłażanów jest stosunkowo wszechstronny, dzięki czemu daje wiele możliwości kulinarnych. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami bakłażana, zmienimy zdanie po przyrządzeniu na przykład bakłażanowych burgerów. Ciekawym sposobem na wykorzystanie bakłażanów jest przyrządzenie z nich klopsów. Doskonale sprawdzają się również jako zastępnik owoców morza i ślimaków.

4. Soczewica

Soczewica jest podstawowym składnikiem diety każdego początkującego weganina. Można jej użyć do zastąpienia mielonej wołowiny. Soczewica jest dostępna w wielu kolorach: zielonym, czerwonym, brązowym i czarnym. Nie jest droga, szybko się gotuje i jest sycąca. Możemy przygotować takie dania jak burgery, pulpety, zupa z soczewicy z ziemniakami, gulasz, tacosy czy wegańska zupa z soczewicy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i preferencji smakowych.

5. Fasola i rośliny strączkowe

Warzywa strączkowe powinny stanowić podstawę diety każdego weganina. Dostarczają organizmowi białka, są pożywne i można je przyrządzić na wiele sposób. Między innymi tak, by smakowały jak mięso. Z fasoli i roślin strączkowych można przygotować gęste i sycące zupy, gulasze i chilli, jak na przykład cieciorka w pomidorach. Ponadto strączkowe można wykorzystać do burgerów lub włoskich sosów, a także ciecierzycowej sałatki „tuńczykowej” i pasztetów.

6. Kalafior

10 produktów, które pomogą zastąpić Ci mięso


Dobrze ugotowany kalafior (czyli taki, który nie jest rozgotowany), może być gwiazdą każdej potrawy. Doskonale sprawdza się jako „kurczak” w azjatyckich daniach. Kalafior w panierce może świetnie naśladować smak skrzydełek. Można przyrządzić go jak stek lub dodać do pizzy. Dzięki swojemu delikatnemu smakowi jest składnikiem, który otwiera przed nami wiele możliwości wykorzystania.

7. Ziemniaki

Ziemniaki nie muszą być traktowane jedynie jako jeden z dodatków do obiadu. Można z nich bowiem przygotować wiele smacznych dań na wiele sposobów. Ziemniaki możemy ugotować, usmażyć, upiec, rozgnieść, zmiksować… – jakiejkolwiek obróbce ich nie poddamy, zawsze wyjdzie nam z nich smaczne danie. Z ziemniaków można przyrządzić zawiesiste zupy i orientalne potrawy – samosy lub chutneye. Ziemniaki dobrze sprawdzają się również jako składnik burgerów.

8. Buraki

Buraki doskonale się nadają jako składnik sałatek. Ale nie tylko. Można z nich przyrządzić wyraziste i pikantne dania takie jak carpaccio  czy pieczone buraczane steki i hamburgery.

9. Orzechy

Orzechy nie są co prawda warzywami, lecz doskonale sprawdzą się w kuchni każdego weganina. Można z nich przyrządzić wegański ser i zastąpić mięso. Są sycące, a dzięki składnikom odżywczym, które posiadają są nieodzowne w zbilansowanej diecie wegańskiej.

10 produktów, które pomogą zastąpić Ci mięso

10. Chlebowiec

Chlebowiec jest owocem z rodziny morwowatych i pochodzi z tropikalnej części Azji. Można go kupić surowego – w całości, lub w puszcze – pokrojonego na kawałki. Ma delikatny słodkawy smak, jednak po przyrządzeniu może doskonale sprawdzić się jako steki na grilla, kotlety rybne, wołowe, wieprzowe lub drobiowe. W Polsce nie jest on popularny, ale podajemy i ten przykład, żeby pokazać, że świat roślin jest pełen skarbów, które mogą zostać wykorzystane w naszej kuchni.
Jak widać, jeśli chodzi o zastąpienie mięsa w posiłkach, opcje są praktycznie nieograniczone. Oczywiście nigdy nie uzyskamy identycznego smaku, ale różnorodność roślinnych opcji w połączeniu z aromatycznymi przyprawami spowoduje, że nie będziemy zwracać uwagi na drobne różnice.

Przestańmy myśleć o warzywach jedynie jako przystawkach i sprawmy by stały się podstawowym składnikiem naszych posiłków. Da się z nich przygotować potrawy, które będą sycące, a także pożywne i przede wszystkim – smaczne. Istnieje wiele stron internetowych oraz książek kucharskich, w których jest mnóstwo interesujących i inspirujących przepisów, dzięki którym każdy początkujący weganin nie będzie musiał się obawiać braku swoich ulubionych potraw.


tekst: Inka
09.07.2014

fot: Photo by Gabrielle Cepella on Unsplash