Wsparcie finansowe jest dla organizacji pozarządowych bardzo ważne. Decydując się na comiesięczne darowizny lub sporadyczne wsparcie wybranej organizacji, umożliwiasz jej działania, więc jesteś jej ważną częścią i współtworzysz jej sukces. 

Ważne jest zwracanie uwagi na to, gdzie postanawiasz przekazać Twoje środki, aby były jak najlepiej wykorzystane i pomogły jak największej liczbie zwierząt czy ludzi. W tym artykule przedstawimy Ci 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając organizację, którą będziesz wspierać.

1. Skuteczność

To niewątpliwie najistotniejszy aspekt, który należy rozważyć. Jeśli chcesz wpłacić pieniądze na pomoc zwierzętom, wolisz, aby dana kwota pieniężna – dajmy na to 30 zł – pomogła 1 zwierzęciu czy 100?
Prawdopodobnie zależy Ci na tym, żeby wybrana kwota mogła uratować większą ilość zwierząt. Jednak jak wybrać najskuteczniejszą organizację?

Nie posiadając szerokiej wiedzy na temat działania różnych organizacji, próby oceny ich skuteczności mogą wydawać się trudne i czasochłonne. Na szczęście nie musisz prowadzić takich ocen samemu! Organizacje takie jak GiveWell (pomoc ludziom) lub Animal Charity Evaluators (pomoc zwierzętom) ewaluują efektywność organizacji i pomagają wybrać, które z nich warto wesprzeć finansowo. Dzięki temu możesz w łatwy sposób wytypować skuteczną inicjatywę i przekazać na nią środki z pewnością, że zostaną efektywnie wykorzystane.

Przeczytaj także: Otwarte Klatki po raz kolejny wśród najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie!

2. Nie ograniczaj się do wspierania lokalnych działań

Świetnie wspierać skuteczne inicjatywy w swoim regionie, choć nie w każdej dziedzinie jest to możliwe. Jeśli chcesz np. przeciwdziałać chorobom dzieci, dobrym wyborem będzie wsparcie walki z Malarią. Takich organizacji nie znajdziesz jednak w Polsce. Mimo tego, że łatwiej jest Ci wesprzeć lokalne inicjatywy z przyczyn emocjonalnych, nie warto zamykać się na możliwości wspierania skutecznych akcji z innych regionów. Jedną z dobrze wypadających pod kątem efektywności organizacji jest Against Malaria Foundation –  zajmuje się zakupem i dystrybucją siatek przeciw komarom, dzięki czemu skutecznie hamuje rozprzestrzenianie malarii.  

3. Nie bój się wspierać dużych organizacji

Gdy wybierasz organizację, którą chcesz wesprzeć, może wydać Ci się intuicyjne wsparcie mniejszej organizacji. Takiej, która nie jest zbyt znana i nie posiada dużej ilości środków. Warto jednak być uważnym, bo nie każda z nich będzie tak samo efektywna jak inne. Duże organizacje mają często większe doświadczenie w dysponowaniu środkami, posiadają lepiej opracowane struktury oraz dobrze zbudowane zaplecze, większą kadrę pracowniczą i więcej wolontariuszy. Dzięki temu wiemy, że nasze pieniądze, tak jak inne środki tej organizacji zostaną odpowiednio zagospodarowane.
Przykładowo organizacja zajmująca się wprowadzaniem zmian prawnych lub korporacyjnych w chowie zwierząt hodowlanych będzie w stanie uratować za tę samą kwotę więcej zwierząt niż organizacja zajmująca się walką z bezdomnością kotów i psów. 

Kura nioska w chowie klatkowym
chów klatkowy kur – jeden z obszarów, w których najwięcej zwierząt cierpi

4. Transparentność

Warto zwrócić uwagę na transparentność organizacji, które chcesz wesprzeć. Każda organizacja pozarządowa w Polsce ma pewne obowiązki w kwestii przejrzystości swoich działań. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy poza obowiązkowymi sprawozdaniami dana organizacja stara się również w inny sposób informować swoich darczyńców i osoby wspierające o swoich finansach, działaniach czy planach.

Przeczytaj wpisy dotyczące transparentności Otwartych Klatek tutaj:

5. Logiczna empatia 

Każda cudowna osoba, która poświęca swoje własne pieniądze czy też czas na wspieranie szczytnych idei, robi wiele dobrego. Zapewne cechuje się też wysoką empatią lub wrażliwością, jednak wrażliwość to nie zawsze najlepsze narzędzie przy wyborze organizacji, osoby czy idei, którą chcesz wesprzeć. 

W naturalny sposób największą empatią darzymy osoby podobne do nas, a także zwierzęta, które są najbliżej człowieka. Dlatego najwięcej środków przekazywanych na działania charytatywne trafia na chore dzieci, a w przypadku zwierząt – na psy i koty. 

Bardzo ciężko jest odciąć się od emocji i spojrzeć na liczby, warto jednak zwrócić na nie uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze organizacji, którą chcesz wspierać.

Chcesz wspomóc skuteczną organizację walczącą o los zwierząt hodowlanych? Już 30 złotych miesięcznie zmienia los zwierząt!

Auto