Zastanawiasz się, na którego z kandydatów oddać głos w zbliżających się wyborach prezydenckich? Chcesz, aby w ochronie zwierząt w Polsce zaszły realne zmiany? Sprawdź, którzy kandydaci popierają postulaty na rzecz zwierząt i którzy w przeszłości działali na ich rzecz. W tym artykule przeanalizowaliśmy sylwetki kandydatów pod kątem dotychczasowej działalności oraz sprawdziliśmy, kto udzielił poparcia dla postulatów zgłaszanych przez organizacje prozwierzęce.
Dlaczego wybory są ważne dla zwierząt?
Nasze wybory polityczne mają niebagatelny wpływ na sytuację zwierząt. To politycy decydują o tym, jakie prawo będzie panować w naszym państwie. To do nich należy wprowadzanie przepisów regulujących sytuację zwierząt. Niezwykle ważne jest więc, aby w każdym organie zasiadali politycy, którzy troszczą się o zwierzęta i przejmują ich losem. Prezydent jest ostatnim, niezbędnym elementem tego, aby lepsze prawo mogło obowiązywać. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie systemowych zmian ograniczających cierpienie zwierząt.
- Czy popiera pan/pani zakaz hodowli zwierząt na futra w naszym kraju?
- Czy popiera Pan/i dostosowanie standardów dobrostanu zwierząt w UE do osiągnięć nauki i oczekiwań obywateli, w tym stopniowe wycofanie hodowli klatkowej?
- Czy wystąpi Pan/i z inicjatywą ustawodawczą gwarantującą w Polsce prawo do roślinnych posiłków w każdej szkole i każdej uczelni?
- Czy popiera Pan/i sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur, która nie wymaga spełniania unijnych norm dobrostanu zwierząt dla importu?
Pytania dotyczące zakazu działania hodowli futrzarskich i odejścia od chowu klatkowego odnoszą się nie tylko do sytuacji milionów zwierząt, lecz także do postrzegania naszego kraju na arenie międzynarodowej. Polska jest już jednym z niewielu państw Europy, gdzie wciąż dozwolone jest hodowanie zwierząt na futra. Hodowle futrzarskie to także koszmar dla mieszkańców okolicznych miejscowości i środowiska naturalnego. Coraz więcej krajów podejmuje też kroki na rzecz zakończenia chowu klatkowego jak Niemcy czy Austria. Postulaty w sprawach dostępu do roślinnych posiłków dla uczniów i studentów oraz sprzeciwu wobec umowy UE – Mercosur mają z kolei wpływ także na życie Polek i Polaków. Każda osoba zasługuje przecież na dostęp do posiłków zgodnych z jej potrzebami. Umowa Unii Europejskiej z krajami Ameryki Południowej będzie miała natomiast ogromny wpływ na europejski rynek żywności, mogąc spowodować nieopłacalność rodzimej produkcji. Zignorowanie tych pytań oznacza więc nie tylko zignorowanie losu zwierząt, lecz także rozwoju Polski i dobrobytu obywateli!
Na ten moment odpowiedzi udzielili Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski i Adrian Zandberg.
Kandydaci popierający wszystkie postulaty?
Magdalena Biejat
Była posłanką Sejmu RP w latach 2019 – 2023. Należy do partii Lewica. Obecnie jest wicemarszałkinią Senatu. Jest wegetarianką. Magdalena Biejat wyraźnie sprzeciwia się hodowli zwierząt na futra. W 2024 roku podpisała projekt ustawy zakazujący tej działalności. W 2019 roku była członkinią Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych. W trakcie swojej działalności jako posłanka podejmowała inicjatywy w sprawie zakazu walk psów, zapewnienia pacjentom w szpitalach dostępu do diety roślinnej oraz odejścia od chowu klatkowego. W trakcie procedowania zmian w ustawie o ochronie zwierząt nazwanej “piątką dla zwierząt” wyraziła zdecydowane poparcie wobec tego projektu i proponowanych w nich rozwiązań, takich jak zakaz hodowli zwierząt na futra czy zakaz trzymania zwierząt na uwięzi.
W ramach swojego programu wyborczego Magdalena Biejat zapowiedziała ponadto wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt na łańcuchach, ograniczenie uprawnień myśliwych. Zwróciła uwagę, że interes rolnictwa i dbanie o przyrodę nie stoją ze sobą w sprzeczności. Rozmowy na temat ochrony zwierząt i proponowanych rozwiązań prowadziła również w trakcie spotkań z wyborcami, między innymi w Dąbrowie Górniczej i Pile.
Dlaczego akurat zwierzęta dzikie zasługują na więcej uwagi ze strony rządzących niż zwierzęta hodowlane? Kiedy wreszcie zajmiemy się chowem klatkowym? Mamy tysiące, setki tysięcy zwierząt, które są w tej chwili hodowane w fatalnych warunkach. To jest cierpienie, o którym tutaj nie mówimy, a o którym mówić powinniśmy. W tej chwili już hodowla przemysłowa zwierząt jest po prostu wstydem. To, w jakich warunkach przebywają zwierzęta w tej hodowli, powinno być od dawna skończone. Dlatego moje pytanie brzmi: Kiedy przyjdzie czas na chów klatkowy i na zakończenie tego procederu? – Wypowiedź Magdaleny Biejat na posiedzeniu Sejmu 17 września 2020 podczas dyskusji nad “Piątką dla Zwierząt”
Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu X kadencji. Założyciel i przewodniczący partii Polska 2050. Jest autorem książki “Boskie Zwierzęta”, gdzie krytycznie wyraża się wobec przemysłowej hodowli zwierząt. Hołownia zapowiedział, że jako prezydent powoła stanowisko pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt. Szymon Hołownia w 2016 roku wystąpił w filmie dokumentalnym produkcji fundacji Viva!, gdzie opowiedział się przeciwko dalszemu funkcjonowaniu przemysłu futrzarskiego, wskazując na liczne problemy z nim związane. Podczas kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, jeszcze jako kandydat na posła, poparł ówczesne postulaty dla zwierząt. Obecny Marszałek Sejmu podpisał również projekt ustawy zakazującej funkcjonowania hodowli futrzarskich w Polsce złożony w ubiegłym roku.
Oprócz tego, ugrupowanie Szymona Hołowni deklaruje ograniczenie bezdomności psów i kotów oraz powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt.
Nasz rząd dba o zwierzęta tylko wtedy, kiedy stają się dla niego źródłem dochodu. Ignoruje fakt, że zwierzęta futerkowe rodzą się w drucianych klatkach i w nich żyją aż do koszmarnej śmierci. Jest głuchy na to, że liski i jenoty mają do dyspozycji 0,6 m kw. przez całe życie i giną rażone prądem. Norki życie spędzają na niecałych 0,3 m kw. by zginąć przez zagazowanie. Wiele z tych zwierzaków nie umiera od razu. Są przerażone, wyją, zranione próbują uciekać.
Nie ma takiego nauczania, które sankcjonowałoby to, żeby w ten sposób traktować zwierzęta, jak ma to miejsce w chowie futerkowym. W XXI w. hodowla zwierząt na futra służy tylko zbytkowi i epatowaniu luksusem. Troska o całą resztę stworzenia, nie tylko o człowieka, jest obowiązkiem człowieka, który wierzy w Boga Fragment wpisu Szymona Hołowni na Facebooku z 28 kwietnia 2020 roku
Joanna Senyszyn
W latach 2001 – 2009 oraz 2019 była posłanką w Sejmie RP, a w latach 2009 – 2014 deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Była związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Polską Partią Socjalistyczną. Jest działaczką Polskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Była członkinią Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych. Pod jej redakcją w 2014 roku ukazała się praca zbiorowa o prawach zwierząt w Europie. W IX kadencji Sejmu była członkinią Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych.
Adrian Zandberg
Jest współzałożycielem i współprzewodniczącym partii Razem. Zasiada w Sejmie od 2019 roku. W 2024 roku partia Razem utworzyła propozycję Karty Praw Zwierząt, zawierającą między innymi postulat zakazu hodowli zwierząt na futra, odejścia od chowu klatkowego, poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych czy powołania Rzecznika Praw Zwierząt.
W trakcie sprawowania swojego mandatu poselskiego Adrian Zandberg wyraźnie opowiadał się za zakazem hodowli zwierząt na futra, między innymi podpisując projekt ustawy zakazującej tej działalności złożony do Sejmu w 2024 roku. Współprzewodniczący Razem poparł również projekty ograniczenia stosowania fajerwerków i wykorzystywania zwierząt dla celów zaprzęgowych. Podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku jako kandydat do Sejmu wsparł postulowane przez nas wtedy zmiany dla zwierząt.
Obdzieranie norek ze skóry to jest okrutny proceder, z którym już dawno powinniśmy skończyć. To zresztą dotyczy też dorabiania się na niehumanitarnym uboju(…)Oczywiście protestuje teraz paru milionerów, którzy na okrucieństwie wobec zwierząt się dorobili i protestują ich polityczne pacynki, tam z brunatnych ław. Ale wbrew temu, co można od nich usłyszeć, wygaszenie hodowli zwierząt na futro nie będzie miało istotnego znaczenia gospodarczego, bo to jest branża schyłkowa. Ale trzeba zrobić jedną rzecz – tam nie pracuje wiele osób, ale trzeba zadbać o tych pracowników, którzy byli tam dotąd zatrudnieni. Trzeba zadbać, żeby znaleźli pracę, taką, która nie jest oparta na maltretowaniu i okrucieństwie wobec zwierząt.. – Wypowiedź Adriana Zandberga na posiedzeniu Sejmu 17 września 2020 w trakcie dyskusji nad “Piątką dla Zwierząt”
Kandydaci popierający część postulatów:
Artur Bartoszewicz
ekonomista, wykładowca akademicki w Szkole Głównej Handlowej. Bartoszewicz sprzeciwił się trzem z przedstawionych postulatów. Kandydat nie popiera zakazu hodowli zwierząt na futra, odejścia od chowu klatkowego i dostępu do roślinnych posiłków dla uczniów i studentów. Bartoszewicz zgadza się natomiast z koniecznością zablokowania umowy UE – Mercosur w obecnym kształcie. Poza stanowiskiem wyrażonym w naszej ankiecie nie znajdziemy więcej informacji o poglądach Artura Bartoszewicza w sprawach zwierząt.
Rafał Trzaskowski
prezydent Warszawy od 2018 roku, wiceprzewodniczący Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski poparł trzy postulaty: zakaz hodowli zwierząt na futra, wycofanie chowu klatkowego, sprzeciw wobec umowy UE – Mercosur. Nie zabrał głosu natomiast w sprawie dostępu do posiłków roślinnych w szkołach i na uczelniach. Jako prezydent Warszawy rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą pomocy rannym, dzikim zwierzętom. Za jego kadencji Magistrat Warszawy zachęca mieszkańców do celebrowania Nowego Roku bez fajerwerków. Jako kandydat na Prezydenta Polski w 2020 opowiedział się za zakazem hodowli zwierząt na futra z zachowaniem okresu przejściowego. Zbyt optymistycznie wtedy jednak oszacował liczbę osób zatrudnionych w przemyśle futrzarskim, określając ją na około 50 tysięcy, podczas gdy w rzeczywistości jest to około 2 do 3 tysięcy osób. Poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futra wyraził również w niedawnej rozmowie z Karolem Paciorkiem.
Reszta kandydatów
Pozostali z aspirujących do objęcia tytułu głowy państwa nie odpowiedzieli na nasze pytania. Dotychczasowa działalność tychże osób pozwala jednak na wyciągnięcie wniosków na temat ich poglądów dotyczących dobrostanu zwierząt i tego, jaka ich ewentualna wygrana mogłaby mieć wpływ.
Sławomir Mentzen
Współprzewodniczący Konfederacji. Prezes partii Nowa Nadzieja. Sławomir Mentzen z podziwem wyrażał się o hodowcy norek, Szczepanie Wójciku. Mentzen podpisał się pod projektem ustawy w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra z 15 – letnim okresem przejściowym, złożonym przez Konfederację.
Cechami, które bardzo mi imponują wśród przedsiębiorców są determinacja oraz umiejętność budowy wielkiej firmy od zera. Świetnym przykładem jest tu Szczepan Wójcik. Swojej pierwszej pracy w Holadnii na fermie podjął się w wieku zaledwie 13 lat.Wrócił tam po studiach po to, aby zdobyć wiedzę i doświadczenie w branży rolniczej. Zaoszczędzone pieniądze po latach zainwestował w gospodarstwo rolne w Polsce(…) Na drodze jego firmy w 2020 roku stanął rząd z tak zwaną “Piątką dla Zwierząt”, która miała zniszczyć branżę Szczepana Wójcika. Ten się nie poddał, wraz ze swoim zespołem wyprowadził na ulicę ponad 100 000 osób rozpoczynając największą od 20 lat falę strajków rolniczych. Rząd się z ustawy wycofał, Szczepan Wójcik wygrał. – post Sławomira Mentzena na Instagramie z 9 maja 2023
Karol Nawrocki
prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki zasadniczo nie zabierał głosu w sprawie ochrony zwierząt. W jednym z wpisów na platformie X Nawrocki sprzeciwił się podpisaniu umowy z Mercosur, ale również wyraził negatywne stanowisko wobec tzw. “ustawy łańcuchowej”: obywatelskiego projektu wprowadzającego szereg potrzebnych zmian w ochronie zwierząt.
Zdanie pozostałych kandydatów: Marka Jakubiaka, Marka Wocha, Macieja Maciaka i Krzysztofa Stanowskiego nie jest znane. Nie posiadają w swoich programach żadnych wzmianek dotyczących ochrony zwierząt. Grzegorz Braun z kolei jako poseł w trakcie prac nad ustawą “piątka dla zwierząt” dał się poznać jako wyraźny przeciwnik działań na rzecz ich ochrony, nazywając ustawę “śmieszną” i “niebezpieczną”.
Kto zawalczy o zwierzęta?
Szczególne wyrazy uznania należą się Magdalenie Biejat, Szymonowi Hołowni, Joannie Senyszyn oraz Adrianowi Zandbergowi. Wszystkie te osoby zdecydowały się odpowiedzieć na nasze pytania i zadeklarować działania na rzecz ich wprowadzenia w przypadku zwycięstwa w prezydenckim wyścigu. Ich zaangażowanie mogą potwierdzać również inicjatywy podejmowane inicjatywy polityczne lub publicystyczne. Rafał Trzaskowski również popiera większość prozwierzęcych inicjatyw. Za udzielenie odpowiedzi na pytania dziękujemy także Arturowi Bartoszewiczowi. Pozostali kandydaci, mimo skierowania do nich pytań, zaniechała wyrażenia swojego stanowiska wobec ochrony zwierząt. Mamy nadzieję, że jest to wynik “zagubienia” wiadomości, a nie bagatelizowania problemów związanych z hodowlą zwierząt. Ignorowanie tej sprawy to także ignorowanie głosu społeczeństwa! Badania opinii społecznej pokazują, że dla 40,7% ankietowanych wyborców to, czy wybrany przez nich kandydat popiera zakaz hodowli zwierząt na futra będzie dodatkowym czynnikiem, aby oddać głos na tę osobę! Do 18 maja zostało jeszcze kilka dni. Liczymy, że wszyscy kandydaci do tego czasu zdążą zapoznać się z pytaniami i przedstawić swoje stanowisko. Zwierzęta i obywatele liczą na was!