Aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki przeprowadzili w sobotę 18 sierpnia demonstrację pod lokalem Krakowskiego Kredensu przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Aktywiści Otwartych Klatek walczą o rezygnację z używania jaj “trójek” przez Krakowski Kredens w swoich produktach.
W Polsce już prawie 100 firm zdecydowało się podjąć decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego ze sprzedaży lub używaniu ich w swoich produktach. Krakowski Kredens nadal nie wydał oficjalnej decyzji o wycofaniu jaj “trójek”.

Wolontariusze Stowarzyszenia wyrazili swój sprzeciw wobec braku polityki firmy o wycofaniu jaj pochodzących z chowu klatkowego ze składu produktów firmy. Demonstracja miała na celu uświadomienie przechodniów skąd pochodzą jajka wykorzystywane w produktach Krakowskiego Kredensu. Aktywiści Stowarzyszenia rozdawali ulotki, pokazywali przechodniom film z wynikami śledztw przeprowadzonych na polskich fermach pokazujące skandaliczne warunki hodowli oraz pytali przechodniów co sądzą o hodowli klatkowej kur.

Większość pytanych przez aktywistów osób była już zaznajomiona z warunkami panującymi w hodowlach klatkowych i uważa, że warunki w jakich trzymane są kury są okrutne i niedopuszczalne. Pomimo sprzeciwu społeczeństwa przeciw hodowli klatkowej, Krakowski Kredens wciąż nie jest zainteresowany poprawą dobrostanu zwierząt.

Krakowski Kredens informuje na swojej stronie, że tworzy produkty spożywcze premium. Mimo tej deklaracji, marka nie widzi sprzeczności w nazywaniu swoich produktów premium z jednoczesnym wykorzystaniem produktów z najokrutniejszej formy hodowli kur niosek. Hodowla klatkowa kur uniemożliwia kurom spełnienie ich podstawowych potrzeb życiowych. Kury nie mają możliwości rozprostowania skrzydeł, są upchane wraz z innymi kurami w klatkach – często stojąc na ciałach martwych kur, których nikt nie pozbywa się na bieżąco z klatek. Kury narażone są na choroby, urazy i rany, nie mają możliwości poruszania i dostępu do światła słonecznego.

Dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszy dla konsumentów. Podążając za głosem klientów coraz więcej firm zdecydowało się zrezygnować z jaj “trójek”, w tym polskie firmy, takie jak WSP Społem, Piotr i Paweł, Grycan czy Mieszko.
Jeśli zależy Ci na losie kur niosek i chcesz, żeby Krakowski Kredens dołączył do grona firm rezygnujących z jaj pochodzących chowu klatkowego, podpisz petycję: https://kampanie.otwarteklatki.pl/krakowski-kredens