Jak wszyscy wiemy, 24 lutego br. w Ukrainie rozpoczęła się inwazja rosyjska. Wojna powoduje ogromne cierpienie, nie tylko ludzi, ale też zwierząt, zarówno naszych domowych towarzyszy, jak i hodowlanych i tych pozostawionych w ogrodach zoologicznych. Zebraliśmy listę najważniejszych organizacji i zbiórek, które obecnie pomagają zwierzętom z Ukrainy.

Polska, Łotwa, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja, Belgia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Irlandia, Dania i Holandia tymczasowo zniosły wymogi związane z transportem zwierząt domowych do tych krajów – na teren tych państw zwierzęta towarzyszące (psy, koty i inne małe zwierzęta) mogą zostać przywiezione bez kompletu dokumentów weterynaryjnych (takich jak wykaz szczepień czy paszport). Na Facebooku powstało kilka grup i inicjatyw, które mają na celu ułatwienie znalezienia domu zwierzętom towarzyszącym – chęć tymczasowego przygarnięcia zwierzęcia można wyrazić w formularzach:

Polskie organizacje, które są zaangażowane w pomoc zwierzętom i które można wesprzeć finansowo lub poprzez udział w zbiórkach karm, transporterów, itd., to:

  • Viva! Interwencje – link do zbiórki
  • Krakowskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami – link do zbiórki
  • Fundacja Ostoja Cztery Łapy – nr konta: 07 1160 2202 0000 0003 4647 4396

Fundacja Viva! organizuje również zbiórkę:
– karmy dla zwierząt,
– transporterów i klatek do przewozu zwierząt,
– obroży i smyczy,
– obroży i preparatów przeciwko pchłom i kleszczom,
– misek, posłań, budek, żwirku i kuwet.

Dary można przekazać do biura Fundacji Viva! na ul. Kawęczyńskiej 16/39, 03-772 Warszawa od poniedziałku do piątku w godz. 10-17.

Na Facebooku powstała grupa dla osób, które chcą zaangażować się w pomoc zwierzętom z Ukrainy – „Zwierzęta z Ukrainy potrzebujące pomocy”.

Pomóc można również udostępniając grafiki dot. możliwości przywiezienia zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski.

Oprócz organizacji działających w Polsce warto również wesprzeć te działające w Ukrainie. Wrzucamy listę schronisk, sanktuariów i organizacji społecznych, które są aktualnie w potrzebie:

Zagraniczne organizacje, które pomagają w wywozie i przyjmowaniu zwierząt z Ukrainy:

Międzynarodowe grupy na Facebooku:

Będziemy aktualizować listę na bieżąco.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022