Już 18 maja będzie miało miejsce najważniejsze polityczne wydarzenie tego roku. Tego dnia wspólnie wybierzemy Prezydenta Polski  – osobę uważaną za najważniejszą w państwie. Politycy startujący w wyścigu prezydenckim nieustannie zabiegają o poparcie i przedstawiają swoje poglądy niemal na wszystkie tematy. Co sądzą jednak na temat zmian dla zwierząt? Jaki wpływ na los zwierząt ma Prezydent? Poszukiwanie rzetelnych i wartościowych informacji o kandydatach może być czasochłonne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was narzędzia ułatwiające odnalezienie kandydatów popierających pozytywne zmiany dla zwierząt!

Możliwości Prezydenta

W Polsce najważniejszą kompetencją Prezydenta jest podpisywanie ustaw – bez jego aprobaty nowe przepisy nie mogą wejść w życie. W przypadku gdy Prezydent nie zgadza się z treścią ustawy – może ją zawetować. Kiedy proponowane przepisy budzą jego wątpliwości co do zgodności z Konstytucją – ma prawo skierować ją do oceny przez Trybunał Konstytucyjny. Zgoda Prezydenta jest więc niezbędna, aby wprowadzić zmiany takie jak na przykład zakaz hodowli zwierząt na futra! Nie można zapomnieć również o drugiej stronie medalu, czyli możliwości zablokowania zmian prawnych negatywnie wpływających na zwierzęta. Prezydent dysponuje również prawem składania własnych projektów ustaw. Do jego zadań należy również reprezentowanie państwa na arenie międzynarodowej oraz ratyfikowanie umów międzynarodowych. Na przestrzeni lat dzięki aprobacie Prezydenta w życie weszła ustawa o ochronie zwierząt, zakaz hodowli gęsi na foie gras w 2001 roku czy zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami w 2018 roku. Dlatego ważne jest, aby funkcję Prezydenta sprawowała osoba, której los zwierząt jest bliski!

Cztery postulaty dla zwierząt

Wraz z organizacjami takimi jak Compassion in World Farming, Green REV Institute oraz Eurogroup For Animals zadaliśmy wszystkim kandydatom startującym w wyborach prezydenckich pytania o kluczowe obecnie kwestie dla zwierząt. Pretendenci do zajęcia fotela prezydenckiego mogą zająć stanowisko w następujących kwestiach:

  • Zakaz hodowli zwierząt na futra: Czy popiera pan/pani zakaz hodowli zwierząt na futra w naszym kraju?  Fermy futrzarskie to źródło nie tylko oczywistego ogromu cierpienia lisów, norek, szynszyli czy jenotów, które spędzają całe życie w drucianej klatce, a następnie są zabijane przez porażenie prądem lub gazowanie. Hodowle futrzarskie to także szereg problemów społecznych, epidemiologicznych i środowiskowych takich jak odór, zanieczyszczenie azotem, utrata bioróżnorodności czy przenoszenie chorób i wirusów. Badania opinii publicznej pokazują, że ponad 70% polskiego społeczeństwa popiera zakaz hodowli zwierząt na futra. Ponad 20 państw Europy już taki zakaz wprowadziło. W Sejmie obecnie trwają prace nad ustawą wycofującą z Polski ten przemysł. Prezydent ma w tej kwestii ostatnie, decydujące słowo. Ważne, aby wykorzystał je z myślą o zwierzętach. 
  • Wycofywanie hodowli klatkowej: Czy popiera Pan/i dostosowanie standardów dobrostanu zwierząt w UE do osiągnięć nauki i oczekiwań obywateli, w tym stopniowe wycofanie hodowli klatkowej? Komisja Europejska nie dotrzymała obietnicy złożonej w 2020 roku, gdzie zapowiedziała zaproponowanie rozwiązań w celu stopniowego wykorzystywania klatek w hodowli zwierząt. Inicjatywa obywateli Unii w tym temacie zebrała 1,4 milionów podpisów, co wyraźnie pokazuje opinię społeczeństwa na temat trzymania zwierząt w klatkach. Oczekujemy od Prezydenta, że aktywnie będzie działał na rzecz przedstawienia przez Komisję obiecanych przepisów.
  • Dostęp do roślinnych posiłków w szkołach i na uczelniach: Czy wystąpi Pan/i z inicjatywą ustawodawczą gwarantującą w Polsce prawo do roślinnych posiłków w każdej szkole i każdej uczelni? Młode osoby, uczniowie oraz studenci, potrzebują łatwego i taniego dostępu do zdrowej żywności roślinnej. Naukowcy są zgodni, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Wzrost popularności diety opartej na roślinach przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego i ograniczenia pogłębiania zmian klimatycznych. Każdy uczeń i student powinien mieć możliwość spożywania posiłków zgodnych z ich potrzebami dietetycznymi oraz przekonaniami moralnymi. Prezydent Polski, mając na względzie dobro wszystkich obywateli powinien wystąpić z odpowiednią inicjatywą uwzględniającą te potrzeby.
  • Umowa UE – Mercosur: Czy popiera Pan/i sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur, która nie wymaga spełniania unijnych norm dobrostanu zwierząt dla importu? W grudniu 2024 roku Unia Europejska i Mercosur po 20 latach negocjacji zawarły umowę liberalizującą handel pomiędzy państwami należącymi do tych organizacji. Umowa w obecnym kształcie ułatwia dostęp do unijnego rynku towarom, które nie spełniają norm dobrostanu zwierząt obowiązujących w Unii. To powoduje niesprawiedliwą konkurencję dla producentów unijnych i spadek opłacalności produkcji według norm unijnych, zagrażając nie tylko wymogom dobrostanowym, ale również lokalnemu rolnictwu. Prezydent jako głowa państwa musi pokazać swój sprzeciw wobec umowy zagrażającej stosowaniu przepisów unijnych oraz polskim producentom.

Wykorzystaj nasze narzędzia!

Zestawienie odpowiedzi kandydatów będzie umieszczane na stronie Wybory dla zwierząt 2025. Dzięki niej w jednym miejscu znajdziecie sylwetki wszystkich kandydatów, ich odpowiedzi oraz dokładne wyjaśnienie naszych postulatów. Liczymy na to, że jak najwięcej kandydatów przedstawi swoje stanowisko. Temat ochrony zwierząt – tak istotny dla polskiego społeczeństwa – nie powinien być ignorowany przez kandydatów na najważniejszy urząd w państwie. Aby zwiększyć szansę na to, że pytania dotrą do kandydatów, możesz osobiście wysłać je kandydatowi, na którego planujesz oddać głos, aby upewnić się, czy na pewno jest to wybór zgodny z twoimi wartościami.

Oprócz strony internetowej utworzyliśmy również wydarzenie na Facebooku 18 maja głosuję także w imieniu zwierząt ✅ | WYBORY DLA ZWIERZĄT 2025. Wraz z innymi organizacjami będziemy tam publikować najważniejsze newsy z kampanii wyborczej, informacje dotyczące naszych postulatów oraz sylwetki kandydatów oraz analizy ich poglądów na dobrostan zwierząt. Bądź na bieżąco i czerp informacje w prosty sposób – dołącz do wydarzenia już teraz i pokaż, że Polki i Polacy chcą Prezydenta, który będzie troszczył się o zwierzęta!

Twój głos dla zwierząt

Wybory prezydenckie to wyjątkowa okazja pozwalająca na ułatwianie wprowadzania zmian dla zwierząt. Osoba na tym stanowisku może jednym podpisem poprawić życie zwierząt lub zaprzepaścić szansę na uchwalenie nowych praw, skazując je na dalsze cierpienie. Mamy nadzieję, że tegoroczne wybory pozwolą na to pierwsze. Stoimy bowiem przed historyczną i niezwykle bliską szansą na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra. Mamy również nadzieję na wprowadzenie wielu innych, potrzebnych zmian. Zarówno tych przedstawionych w postulatach organizacji prozwierzęcych, a także pozostałych, które obecnie są procedowane w Sejmie. Skorzystaj z naszych narzędzi: wejdź na stronę Wybory dla zwierząt oraz dołącz do wydarzenia na Facebooku  i 18 maja oddaj głos przybliżający Polskę do stania się państwem, gdzie zwierzęta mogą godnie żyć!