Jako organizacja pożytku publicznego możemy spełniać swoją misję dzięki wsparciu finansowemu ludzi dobrej woli. Najprostszym sposobem wsparcia naszej organizacji, który do tego nic nie kosztuje – jest przekazanie podatku, a konkretnie 1% podczas składania zeznania podatkowego. Dlaczego to nam warto przekazać swój 1% za 2020 rok?

Oto 7 najważniejszych wydarzeń w 2020 roku, które dowodzą, że przekazanie podatku Otwartym Klatkom to najlepsza decyzja

Ikonografika - przekazanie podatku Otwartym Klatkom

1. Przeprowadziliśmy śledztwo na największej w Europie fermie norek

We wrześniu 2020 roku wraz z portalem Onet ujawniliśmy wyniki śledztwa, które przeprowadziliśmy na fermie w Góreczkach. Według szacunku naszego aktywisty, który zatrudnił się tam i przez dwa miesiące dokumentował warunki na fermie, przebywało w niej około pół miliona zwierząt. Materiały, które dostarczył Yevhen, nasz aktywista, były dowodem okrucieństwa oraz ogromnych nieprawidłowości panujących na fermie. Nagrania i zdjęcia wstrząsnęły mediami, a parę godzin po publikacji śledztwa w Onet.pl, na konferencji prasowej PiS, Jarosław Kaczyński ogłosił Piątkę dla Zwierząt.

Śledztwo w Góreczkach było najgłośniejszym wydarzeniem w zakresie ochrony zwierząt w Polsce, dzięki któremu ponownie zagorzała dyskusja na temat wprowadzenia w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra. 

Mimo że Sejm obecnie nie kontynuuje prac nad Piątką dla Zwierząt, my nie ustajemy w wysiłkach, by doprowadzić do zakazu hodowli i zabijania zwierząt na futra w naszym kraju.

2. Uratowaliśmy 19 lisów z fermy w Durzynie k, Krotoszyna przed śmiercią głodową

W październiku 2020 roku otrzymaliśmy zgłoszenie od zaniepokojonych mieszkańców wsi Durzyn o błąkających się w okolicy lisach. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy przerażający widok – rzędy klatek, a w nich – martwe zwierzęta. Jak się okazało, właściciel fermy trafił do więzienia, a pod jego nieobecność nikt nie zadbał o zwierzęta. Lisy przez kilka tygodni nie otrzymywały jedzenia ani picia, w wyniku czego umierały z głodu i pragnienia. Spośród około 200 lisów ocalało 50, z czego ostatecznie udało się uratować 19 zwierząt. Nasi aktywiści, którzy przeprowadzili interwencję, zgodnie przyznali, że było to jedno z najtrudniejszych i najbardziej traumatycznych przeżyć w ich życiu.

Interwencja w Durzynie potwierdziła, że hodowla zwierząt na futra jest pełna nieprawidłowości, okrucieństwa i że nie może być w jej przypadku mowy o jakimkolwiek dobrostanie zwierząt.

3. W 2020 roku deklaracje o wycofaniu jaj z chowu klatkowego podpisały kolejne firmy

Nasza kampania Jak One To Znoszą jest przykładem, jak efektywne w walce o poprawę losu zwierząt hodowlanych są negocjacje z biznesem. W efekcie szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, a także presji wywieranej na producentach żywności, sklepach, restauracjach i hotelach, udało nam się przekonać największe firmy działające w Polsce i na świecie do wycofania ze swojej oferty jaj z chowu klatkowego. Dzięki temu aż 42 sieci handlowe, 26 hoteli, 56 największych światowych i polskich producentów żywności oraz 65 lokali gastronomicznych podpisało naszą deklarację. Oznacza to, że niebawem już nigdzie nie spotkacie jajek z chowu klatkowego, a co za tym idzie – ta forma hodowli kur niosek przejdzie do historii. W 2021 roku opublikowaliśmy raport “Jak sieci sklepów poprawiają dobrostan kur niosek?”, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat zmian dobrych dla zwierząt.

3. Rok pandemii był także dla nas momentem reaktywacji kampanii Stop Transportom.

Gdy wiosną 2020 roku przejścia graniczne zostały zamknięte, znów do opinii publicznej dotarły przerażające obrazy zwierząt, które przez kilka dni nie otrzymywały wody ani jedzenia. Tymczasem każdego roku co najmniej 1 miliard kur oraz 37 milionów cieląt, świń, owiec, kóz i koni jest transportowanych wewnątrz Unii Europejskiej i poza jej granicami. Codziennie w trakcie takich transportów giną zwierzęta, zanim jeszcze dotrą do rzeźni. W kampanii Stop Transportom monitorujemy i ujawniamy nieprawidłowości w transportach, lecz przede wszystkim dążymy do wprowadzenia istotnych zmian legislacyjnych. Domagamy się wprowadzenia zakazu długodystansowych transportów, w których cierpią zwierzęta. W tym celu stworzyliśmy petycję doMinistra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którą do tej pory  podpisało już ponad 40 tysięcy osób.

5. Promujemy dietę roślinną, dzięki której ciągle spada spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych

W naszej kampanii RoślinnieJemy nieustannie przekonujemy, że dieta roślinna jest nie tylko zdrowa, dobra dla zwierząt i środowiska naturalnego, ale też pyszna! Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, postanowiliśmy zorganizować Wirtualną Akademię Roślinniejemy. Był to cykl webinarów poświęconych kuchni roślinnej, w której wzięli udział eksperci, blogerzy, influencerzy, kucharze, autorzy książek. Wśród znakomitych gości Akademii znalazła się m.in. Marta Dymek, autorka kultowego już bloga “Jadłonomia” oraz licznych książek kucharskich. 

Zorganizowaliśmy również konferencję online Plant Powered – Perspectives, która przyciągnęła znacznie więcej uczestników niż rok wcześniej. Nie mamy wątpliwości, że nasze działania przynoszą skutek, ponieważ – jak wynika z badań – w 2020 roku aż 20% Polaków zaczęło postrzegać dietę roślinną jako bardziej atrakcyjną!

6. W Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym wspieramy mieszkańców wsi, w pobliżu których planowane są budowy ferm przemysłowych.

Pomagamy w kwestiach merytorycznych, prawnych, a także uczestniczymy w konsultacjach społecznych i w protestach. W 2020 roku głośnym tematem była planowana budowa ogromnej fermy w Kruszynianach. Miały tam powstać wielkie kurniki na blisko 800 tysięcy kurcząt w odległości około 1400 metrów od zabudowań. Do naszej walki o jakość życia mieszkańców Kruszynian dołączył się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Dolina Nietupy. W rezultacie, mimo poparcia budowy fermy przez samorząd, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku zatrzymało jej budowę, wydając negatywną decyzję. Znów był to wspólny sukces zdeterminowanych mieszkańców, a także organizacji pozarządowych wspartych przez RPO. Więcej informacji przeczytacie tu: https://www.otwarteklatki.pl/blog/sukces-kruszynian-nie-powstanie-ferma-drobiu

7. Koniec roku 2020 roku jak zwykle upłynął pod znakiem naszej kampanii STOP sprzedaży żywych karpi.

Do grona sieci handlowych, które za naszą sprawą zdecydowały się wycofać ze sprzedaży żywe karpie, dołączył Carrefour. Od 2021 roku również w tej sieci nie spotkacie cierpiących, żywych ryb. 

Opublikowaliśmy również Raport „Wycofywanie żywego karpia ze sprzedaży. Zmiany w branży handlowej.” Dokument przedstawia stan prawny, faktyczne warunki sprzedaży żywego karpia, a także badania opinii społecznej na temat sprzedaży żywych ryb. Dzięki tej kampanii społecznej oraz mediacjom z wielkimi sieciami handlowymi obecnie jedynie E.Leclerc i Makro nie podpisały deklaracji. Miejmy nadzieję, że z Waszą pomocą w 2021 roku uda nam się przekonać do dobrej decyzji również te sieci.

Przekazanie podatku na nasze działania na rzecz zwierząt to najlepszy wybór

Przywołane wyżej wydarzenia to tylko fragment naszej działalności na rzecz zwierząt. Od 2012 roku edukujemy społeczeństwo na temat hodowli klatkowej, przeprowadzamy interwencje i ujawniamy nieprawidłowości na fermach przemysłowych. Prowadzimy rozmowy i negocjacje z przedstawicielami biznesu, którzy wykorzystują zwierzęta. Przekonujemy polityków oraz samorządy do wprowadzenia koniecznych zmian na rzecz poprawy warunków życia zwierząt hodowlanych. Zachęcamy do ograniczenia spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych, proponując w zamian zdrowe, roślinne produkty i potrawy.

Od początku naszej działalności udaje nam się osiągać założone cele, ale jest to możliwe tylko dzięki wsparciu naszych darczyńców. Przekazanie podatku właśnie nam jest najlepszym sposobem na zakończenie niewyobrażalnego cierpienia zwierząt na fermach przemysłowych.

Przekazanie podatku nic nie kosztuje

Mam nadzieję, że argumenty, których użyłam, zachęciły Cię do przekazania 1% podatku dla naszej organizacji. Jeśli jednak mi się nie udało, to po pierwsze pamiętaj – przekazanie podatku nic nie kosztuje. Po drugie, przekaż go tej organizacji, która Twoim zdaniem najlepiej go wykorzysta. Ja wierzę, że Otwarte Klatki zrobią to najlepiej.