Ustawa czekała na decyzję Dumy i podpis prezydenta aż 8 lat – prace nad nią zaczęły się w 2010 roku. Jak przyznała wiceprzewodnicząca Dumy, Olga Timofiejewa, ustawa mogła jeszcze długo czekać w szufladzie, gdyby nie ciągła presja ze strony obrońców zwierząt.
Ostatecznie projekt ustawy przeszedł przez trzecie czytanie w Dumie 19 grudnia, a już 28 grudnia podpisał go prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin.
Jakie są najważniejsze zapisy ustawy?
Największa zmiana dotyczy opieki nad bezdomnymi psami. Jak informowaliśmy w ramach naszej kampanii “Krawa Fifa”, przed odbywającym się w Rosji Mundialem bezdomne psy były często trute, żeby pozbyć się ich z ulicy. Wcześniej podobne doniesienia na temat “czyszczenia” ulic z psów publikowane były w mediach przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi.
Więcej na: https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/krwawa-fifa
Obecnie odłów bezdomnych psów będzie mógł się odbywać tylko w celu szczepienia i sterylizacji, będzie też musiał być rejestrowany przez kamerę. Nagrywać będzie trzeba również wypuszczanie zwierząt.
Nielegalne będzie odławianie zwierząt, które mają obroże z informacjami o właścicielu. Nielegalne będzie również uśmiercanie zwierząt bez wyraźnych przyczyn zdrowotnych, wskazanych przez weterynarza.
Nowe przepisy regulować będą też działanie schronisk. Od teraz nie będzie można prowadzić ich w mieszkaniu prywatnym. Sprecyzowane zostały również inne aspekty funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt. Nowa ustawa będzie zabraniała pozbywania się zwierząt domowych bez przekazania ich nowemu opiekunowi, lub schronisku.
W domu nie będzie można nie tylko prowadzić schroniska, ale również trzymać dzikich zwierząt. Nielegalne będą też walki zwierząt oraz promowanie przemocy wobec zwierząt. Zakazane zostaną prowizoryczne “zoo” prowadzone w centrach handlowych, kawiarniach czy restauracjach.
Co ze zwierzętami hodowlanymi?
Ta ustawa to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Ważne są wszelkie działania poprawiające dobrostan zwierząt domowych, oraz rozwiązujące problem ich bezdomności ale Rosja ma jeszcze wiele do nadrobienia. Ustawa wciąż nie poprawia dobrostanu zwierząt hodowlanych, a w Rosji każdego roku zabija się m.in. 19 milionów sztuk bydła, 22 miliony świń, i 500 milionów kur.
Według Animal Protection Index – międzynarodowego rankingu legislacji chroniącej zwierzęta – Federacja Rosyjska wypada bardzo słabo. Większość zwierząt nie podlega prawie żadnej ochronie. Brakuje też zakrojonych na szeroką skalę programów edukacyjnych, poświęconych tematowi ochrony zwierząt.
Zdecydowaliśmy się mieć również swój wkład w pomoc zwierzętom hodowlanym w Rosji i dlatego otworzyliśmy również rosyjski oddział Otwartych Klatek.
Możecie obserwować nas na mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/opencages.ru/,
W związku z naszą pracą na Ukrainie, Białorusi i w Rosji, również w Polsce poszukujemy wolontariuszy, którzy posługują się językiem rosyjskim.
Możecie zgłaszać się przez formularz:
Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się przekazać Wam kolejne dobre wiadomości dotyczące ochrony zwierząt w tym wielkim kraju.
fot. Tom Grimbert