18 maja 2022

Rusza zbiórka podpisów pod petycją o zakaz hodowli zwierząt na futro w całej UE!

18 maja rozpoczyna się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro, a także zakazu importu i handlu futrami i produktami zawierającymi futro naturalne w całej Unii Europejskiej. Potrzebny jest przynajmniej milion podpisów pod petycją, aby wniosek został rozpatrzony przez Komisję Europejską.

Jak podkreślają aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki, inicjatywa Fur Free Europe to kluczowy moment w historii walki o zakaz hodowli zwierząt na futro:

  • przemysł futrzarski stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowia zwierząt z powodu COVID-19; również gospodarczo sektor ten jest w pogłębiającym się od lat kryzysie;

  • w 2021 roku 12 krajów UE wezwało Komisję Europejską do zbadania możliwości wprowadzenia stałego zakazu hodowli zwierząt futerkowych w UE i przedstawienia propozycji legislacyjnej, która pozwoliłaby osiągnąć ten cel;

  • Komisja Europejska włączyła zwierzęta futerkowe w zakres rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, co jest okazją do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Europa odchodzi od futer już od wielu lat – zakaz hodowli zwierząt na futro obowiązuje m.in. w Holandii, Słowacji, Czechach, Francji, Norwegii, Włoszech, Estonii, Irlandii czy Chorwacji. Łącznie już prawie 20 państw wprowadziło zakaz, a kilka kolejnych wprowadziło bardziej restrykcyjne zapisy prawne związane z hodowlą zwierząt (np. ograniczając ją do jednego gatunku lub podnosząc wymogi dot. warunków utrzymywania zwierząt do tego stopnia, że hodowla przestała się opłacać – tak się stało w Niemczech i Szwajcarii). W Bułgarii, Litwie i Łotwie trwa obecnie intensywna debata na temat wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro (trzecie czytanie projektu w łotewskim Parlamencie odbędzie się w najbliższych tygodniach, a podczas dwóch poprzednich czytań cieszył się on poparciem zdecydowanej większości posłów i posłanek).

Inicjatywa Fur Free Europe to szansa na przełom i zakończenie cierpienia milionów zwierząt, które w dalszym ciągu hodowane są na futro w państwach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Branża futrzarska od lat jest w kryzysie – podczas międzynarodowych aukcji sprzedawanych jest mniej niż 50% wystawionych skór norek, reszta zalega w magazynach. Największe marki modowe już dawno wycofały futra zwierzęce ze swoich kolekcji, zdając sobie sprawę, że należą do przeszłości. Wprowadzenie zakazu na poziomie UE wydaje się być więc kolejnym – i ostatecznym – krokiem, aby raz na zawsze odesłać futro do historii – dodaje Korzeniak.

W samej Polsce każdego roku na fermach futrzarskich hoduje się i zabija ponad 6 milionów zwierząt, głównie norek, ale też lisów, jenotów i szynszyli. Zwierzęta spędzają całe życie w ciasnych metalowych klatkach, a liczne śledztwa pokazały, jak ogromnie cierpią w zamknięciu – zarówno fizycznie (na skutek urazów, chorób, pasożytów, głodu i pragnienia), jak i psychicznie (apatia, stereotypia, agresja, autoagresja) z powodu braku możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb, takich jak ruch, eksploracja terenu, kopanie dziur, skakanie, czy polowanie wodzie.

 

Zdecydowana większość Polek i Polaków – prawie 72% – uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne (Biostat, 2021).

 

Inicjatorem EIO Fur Free Europe jest grupa Eurogroup For Animals zrzeszająca organizacje prozwierzęce z krajów Unii Europejskiej. Należy do niej również Stowarzyszenie Otwarte Klatki. W kampanię zaangażowało się wiele innych organizacji prozwierzęcych i społecznych z Polski i Europy.

Podpisy pod inicjatywą są zbierane na stronie internetowej www.europabezfuter.pl.

Film promujący inicjatywę, logotypy, grafiki:

https://drive.google.com/drive/folders/1hDorKIRdWmdCW9V8NTgV6DfgZ2w6G-E0?usp=sharing

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku jesteśmy częścią Anima International – działamy m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Ukrainie. Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. www.otwarteklatki.pl

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 Poznań

KRS: 0000444120