Rok 2024 był dla nas czasem intensywnej pracy i ogromnego zaangażowania w walkę o poprawę losu zwierząt hodowlanych. 55 000 przejechanych kilometrów i ponad 30 skontrolowanych ferm to liczby, które pokazują naszą determinację. Każda kontrola była krokiem w stronę zmiany, a każda decyzja – szansą na lepsze jutro dla zwierząt.

Często też wracaliśmy na te same fermy, aby jeszcze dokładniej przyjrzeć się warunkom, w jakich przebywają zwierzęta. Naszym celem było pokazanie prawdziwego obrazu rzeczywistości – bez upiększeń, bez półśrodków.

Przedstawiamy poniżej wydarzenia, które z naszej perspektywy były najważniejsze w mijającym roku i miały znaczący wpływ w naszej walce i poprawę warunków życia zwierząt na fermach.

Open Rescue – ratowanie życia

W trakcie wizyt na fermach niejednokrotnie widzieliśmy strach i cierpienie w oczach zwierząt. Są momenty, kiedy nie można pozostać obojętnym. Dlatego w niektórych przypadkach decydowaliśmy się na natychmiastową pomoc.

Dzięki naszym działaniom udało się uratować kolejne zwierzęta, które odzyskały swoje życie i godność. Po raz pierwszy mogły swobodnie się poruszać, poczuć stabilne podłoże pod łapami i korzystać z przestrzeni, która nie była ograniczona klatką. To chwile, które przypominają nam, dlaczego warto walczyć.

fot. Jo-Anne McArthur

Współpraca międzynarodowa

Rok 2024 to także czas nauki i dzielenia się doświadczeniem. Odwiedziliśmy USA, Brazylię, Bułgarię, Niemcy, a także nawiązaliśmy współpracę z aktywistami z odległych zakątków świata, takich jak Peru czy Ekwador.

Nasza współpraca międzynarodowa nie tylko pozwoliła nam rozwijać umiejętności, ale także budować globalną sieć wsparcia. Wspólnie z partnerami podejmowaliśmy działania, które przyczyniają się do walki o prawa zwierząt na całym świecie.

Panel śledczy z czołowymi aktywistami

W tym roku mieliśmy zaszczyt wziąć udział w panelu śledczym na międzynarodowej konferencji CARE. Wśród naszych gości znaleźli się liderzy aktywizmu prozwierzęcego z takich krajów jak Włochy, Kanada, Liban, Norwegia i Polska.

W tym samym czasie, miejsce miała wystawa Hidden zorganizowana we współpracy z Uniwersytetm Łódzkim. Ekspozycja obejmowała prace kilkunastu fotoreporterów zajmujących się tematyką zwierząt, którzy udokumentowali wykorzystywanie i cierpienie m.in. tak zwanych zwierząt gospodarskich. Odwiedził ją sam Peter Singer.

Dzięki takim wydarzeniom możemy szerzyć wiedzę o wartości śledztw w ruchu prozwierzęcym. Szczególnie ważna była współpraca z JoAnne McArthur, która zaowocowała wspólną publikacją z WeAnimals Media – materiałem, który odbił się szerokim echem w świecie. 

fot. Otwarte Klatki

Zgłoszenia interwencyjne – wspólna walka o prawa zwierząt

Dzięki Wam, nasza praca miała jeszcze większy sens. W 2024 roku otrzymaliśmy ponad 50 zgłoszeń mailowych oraz setki telefonów od osób, które nie mogły patrzeć na cierpienie zwierząt.

Wasze zgłoszenia pozwoliły nam podjąć działania zmierzające do poprawy ich losu. Złożyliśmy kilkanaście zgłoszeń do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, a także zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dziękujemy za Waszą wrażliwość i współpracę – razem możemy więcej.

Zamknięta ferma w Długich Starych

W styczniu 2024 roku zapadły dwa wyroki przeciwko hodowcy zwierząt futerkowych z miejscowości Długie Stare pod Lesznem. W lutym przeprowadziliśmy interwencję, podczas której uratowaliśmy cztery lisy, wymagające natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Krótko po tej interwencji ferma została zamknięta. To kolejny dowód na to, że nasze działania mają realny wpływ na los zwierząt. Sprawa znęcania się nad zwierzętami jest w toku, a my nie ustajemy w walce, by fermy futrzarskie odeszły do historii.

fot. Andrew Skowron

Premiera filmu “Poza widokiem, na skraju lasu”

Pierwszy pełnometrażowy film o aktywistach śledczych miał swoją premierę 22 maja. Przez ponad dekadę swojej działalności opublikowaliśmy setki tysięcy materiałów ujawniających prawdę o fermach futrzarskich i o cierpieniu przebywających na nich zwierząt. Ten film pokazuje kulisy pracy śledczej.

Bohaterki i bohater filmu to Bogna, Angelika i Aleks, osoby które często pod osłoną nocy, POZA WIDOKIEM, z zawzięciem, empatią i poświęceniem działają na rzecz zmiany. To film o determinacji, poświęceniu i uporze, w walce o tych, którzy sami o siebie nie zawalczą.

Ujawniliśmy prawdę! Publikacja trzech dużych śledztw

Śledztwo na fermie norek w Lubiszynie należącej do rodziny Van Ansem – opublikowane we współpracy z goniec.pl i Januszem Szwertnerem ujawniające szokujące traktowanie zwierząt na fermie.

Śledztwo na fermie kurczaków szybkorosnących – wraz z UwagaTVN przerażające nagrania z dwóch ferm przemysłowych, na których hoduje się kurczaki ras szybkorosnących, przeznaczonych na mięso. Fermy te znajdują się w miejscowościach Halasy i Rzążew oraz są bezpośrednio związane z firmą Mirpasz.

Śledztwo na fermie kur niosek Ovotek w Bobrzanach – przeprowadzone na fermie największego producenta jaj w Unii Europejskiej, ponownie ujawniło dramatyczną rzeczywistość zwierząt żyjących w klatkach.

fot. Otwarte Klatki

Hodowczyni skazana na bezwzględne więzienie

Beata H. jest właścicielką fermy w Kościanie w województwie wielkopolskim, na której kwietniu 2023 roku nasi aktywiści przeprowadzili kolejną już interwencję. Sprawa została połączona do wspólnego prowadzenia wraz ze sprawą, o której zawiadomiliśmy prokuraturę kilka tygodni wcześniej, w związku z ustaleniami, których na fermie w styczniu 2023 r. Dokonała Inspekcja Weterynaryjna.

Sprawa sądowa mogła się odbyć dzięki dowodom jakie zebraliśmy. W roku 2024 sąd skazał hodowczyni między innymi na karę 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Ferma w Kościanie była miejscem, gdzie wiele zwierząt cierpiało, ale sprawiedliwości stało się zadość.

To rok wspólnie osiągniętych celów i pokonanych wyzwań

Rok 2024 był pełen wyzwań, ale także sukcesów, które zawdzięczamy zarówno naszej pracy, jak i Waszemu wsparciu. Każde zgłoszenie, każde słowo otuchy i każda udostępniona informacja przyczyniają się do realnych zmian.

Dziękujemy, że jesteście z nami. W 2025 rok wchodzimy z nową energią i niezłomną wiarą w to, że wspólnie możemy zmienić los milionów zwierząt. Razem walczymy o świat, w którym nie ma miejsca na cierpienie.