Ponad 170 firm w Polsce zadeklarowało wycofanie jaj klatkowych, większość z nich z terminem do końca 2025 roku. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są poszczególne przedsiębiorstwa, oraz o ile w ciągu ostatniego roku zmalał odsetek kur utrzymywanych w klatkach. Wyniki prezentujemy w najnowszym raporcie Wycofanie jaj z chowu klatkowego.

Trójki znikają z półek
Wśród aktualności o działaniach sieci handlowych na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Carrefour z początkiem 2025 roku dołączył do grona sieci handlowych, które nie sprzedają już świeżych jaj z chowu klatkowego. Trójki w skorupkach wycofała z półek także mniejsza sieć sklepów spożywczych Frac. W poprzednich latach spośród największych supermarketów dokonały tego Biedronka, Kaufland, Netto, Makro i Żabka. W tym roku Lidl, Intermarche, Auchan i Stokrotka transparentnie poinformowały o procentowym udziale jaj klatkowych wciąż dostępnych w sprzedaży, a Dino i Topaz publicznie zadeklarowały, że kontynuują proces wdrażania założeń deklaracji w życie.
Jaja w składzie produktów
Kolejną świetną wiadomością jest to, że Kaufland, Auchan, Lidl i Żabka zrealizowały już swoje zobowiązania do wycofania jaj klatkowych z produktów gotowych marek własnych, takich jak makarony, sosy czy desery. Pracują nad tym także m.in. Netto, Intermarche, Stokrotka, Aldi, Dino czy Carrefour.
Kolejne majonezy wolne od jaj klatkowych
Od października 2024 roku popularny Majonez Kielecki jest produkowany jedynie na jajach z alternatywnych systemów chowu. To jednak nie koniec dobrych wieści z tej branży. Również majonezy firm Mosso Kewpie, Ocetix, a także marki Motyl nie zawierają już jaj od kur trzymanych w klatkach.

Słodkości
Fabryka Cukiernicza Kopernik i firma Wedel nie używają już w swojej produkcji jaj klatkowych. Wawel poinformował, że od początku 2025 roku nie kupuje już nowych partii surowca pochodzenia klatkowego, a jego produkty będą w pełni oparte o jaja z chowu alternatywnego maksymalnie do końca roku.
Znaczący spadek udziału chowu klatkowego w ciągu ostatniej dekady
W ciągu ostatniego roku udział chowu klatkowego spadł o niemal 5 punktów procentowych. Choć może się wydawać, że to niewielka zmiana, w kontekście skali produkcji oznacza to, że kilka milionów kur niosek uniknęło życia w klatkach.
Z kolei w porównaniu z rokiem 2014, kiedy Otwarte Klatki rozpoczynały działania na rzecz kur niosek a udział chowu klatkowego wynosił 87,39%, nastąpił spadek aż o 20,51 punktów procentowych.

Obecnie już co trzecia kura w Polsce żyje w systemie bezklatkowym.
Nie zwalniaj! Pomagaj kurom
To świadomość i działanie osób takich jak Ty umożliwia zmiany. Najnowsze badania Biostatu z 2024 roku pokazują, że 71,8% Polek i Polaków zwraca uwagę na pochodzenie jaj, które kupują, a 78,4% uważa, że firmy, które zobowiązały się do wycofania jaj klatkowych, powinny publicznie informować o swoich postępach.
Większość firm zobowiązała się wycofać jaja klatkowe do końca 2025 roku – to już niebawem! Bądź na bieżąco i dopilnuj, aby wszystkie deklaracje się spełniły.
Raport do pobrania
Listę wszystkich firm, które wycofały jaja klatkowe i status tych, które są jeszcze w procesie, sprawdzisz w najnowszej edycji naszego raportu Wycofanie jaj z chowu klatkowego. Podsumowanie postępów branży spożywczej, handlowej i HoReCa.