Jak Wasze wsparcie pozwoliło nam wspólnie działać na rzecz zwierząt w Polsce w 2023 roku? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Bardzo doceniamy zaufanie, jakim nas obdarzacie. To właśnie dzięki Wam możemy nieść długofalową pomoc zwierzętom. Każde osiągnięcie, kampania i każde uratowane życie to sukces, który bez Was nie byłby możliwy.

Z całego serca dziękujemy. Obiecujemy nie ustawać w walce o lepszy świat dla zwierząt.

Dlaczego chcemy, aby nasze wydatki były transparentne?

Niedawno opublikowaliśmy artykuł, w którym dokładnie tłumaczymy, skąd pochodziły wszystkie zgromadzone przez nas pieniądze w 2023 roku. Chcemy teraz pokazać, jak pozyskane granty i Wasze darowizny zostały wydane na działania w Polsce.

Przygotowujemy takie artykuły co roku. Zależy nam, aby każdy miał pełny wgląd w to, jak Wasze środki są wykorzystywane. Oprócz obowiązkowych sprawozdań finansowych publikujemy też szczegółowe informacje o tym, jakie decyzje podejmujemy i jakie cele wspierają Wasze darowizny. Dzięki temu możecie nas rozliczać z efektów pomocy zwierzętom.

W tym miejscu znajdziesz nasze sprawozdania finansowe:

Wasze wsparcie sięga na drugą stronę globu!

W 2023 roku na pomoc zwierzętom w Polsce i na całym świecie przeznaczyliśmy łącznie 10 729 568,36 zł. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na działaniach, które realizujemy w Polsce.

Jednak chcemy najpierw opowiedzieć o niektórych kampaniach społecznych poza granicami naszego kraju, w które mogliśmy się zaangażować. Sięgaliśmy tam, gdzie Wasza pomoc jest najbardziej potrzebna i wspieraliśmy inne organizacje walczące o dobro zwierząt. 

W 2023 roku 37% naszych wydatków przekazaliśmy na pomoc zwierzętom poza granicami Polski. Środki przekazywane na działania międzynarodowe pozyskujemy głównie z zagranicznych grantów, gdzie znani jesteśmy jako Anima International. Takim grantem jest m.in. grant od fundacji Open Philanthropy. Dzięki niemu, oprócz działań w Polsce, walczymy między innymi o cielaki w Bułgarii, czy walczymy o odejście od hodowli szybkorosnących ras kurczaków.

Film zrealizowany przez nasz zespół w Bułgarii ukazujący okrucieństwo ferm norek

Dzięki Wam nasz zespół w Bułgarii stworzył także poruszający materiał filmowy z udziałem byłego pracownika fermy norek. Ujawnił on okrutne realia, rzucając światło na niewyobrażalnie cierpienie norek zamkniętych w hodowli futrzarskiej. Kampania została doceniona nagrodą Effie za swoją skuteczność.

Nigdy nie spuszczamy z oczu naszego ostatecznego celu: świata wolnego od cierpienia zwierząt. Aby to osiągnąć, musimy myśleć globalnie i działać na wielu frontach jednocześnie — inaczej okrucieństwo wobec zwierząt będzie po prostu przenoszone za granicę. Po więcej informacji, co osiągnęliśmy w 2023 roku jako część międzynarodowej organizacji Anima International, zapraszamy do specjalnego podsumowania:

Wasze wsparcie dla zwierząt w Polsce

W 2023 roku na działania realizowane w naszym kraju przeznaczyliśmy 6 841 664,82 zł, co stanowi 63% wszystkich naszych wydatków. Te pieniądze podzieliliśmy na sześć głównych kategorii, które pokazują różnorodność i skalę naszych działań w Polsce. Wasze zaangażowanie pozwala nam działać na tak szeroko, że nie sposób opisać wszystkiego w jednym miejscu. Wspomniane kategorie nie pokryją wszystkiego, co udało się dzięki Wam osiągnąć.

Wspólnie z Wami realizujemy misję tworzenia świata, w którym zwierzęta będą traktowane z szacunkiem i współczuciem. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam lepiej zrozumieć, jak zarządzamy powierzonymi środkami dla tego celu.

Wiemy, jak ważna jest dla Was transparentność. Każda z poniższych kategorii obejmuje także wynagrodzenia dla naszych zaangażowanych pracowników działających na rzecz zwierząt w Polsce. Publikujemy pełne informacje o naszych wynagrodzeniach, o czy możecie przeczytać w osobnym artykule:

Transparentne pensje w Otwartych Klatkach. Publikujemy nasze wynagrodzenia!

KATEGORIE WYDATKÓW:

1. Zmiany rynkowe (33.53%)

To Wy sprawiacie, że możemy działać na rzecz prozwierzęcych zmian w dużych firmach, od których decyzji zależy życie milionów zwierząt. Dlatego tak ważne, aby poprawiać dobrostan zwierząt, jest wpływanie na największe firmy,. Wspólnie budujemy przyszłość, w której firmy oferują więcej roślinnych alternatyw, rezygnują z jajek pochodzących z chowu klatkowego i poprawiają warunki życia zwierząt. Razem zmieniamy rynek na bardziej przyjazny zwierzętom, tak by Polska zakończyła najskrajniejsze formy okrucieństwa wobec zwierząt.

W 2023 roku działania realizowane w ramach tej kategorii doprowadziły do ogromnej zmiany. Aż 3 kolejnych producentów zakończyło proces wycofania “jajek trójek” z produkcji, co oznacza zmianę dla setek tysięcy zwierząt!

  • Sieć „Piekarnie Cukiernie Putka całkowicie wycofała jaja klatkowe — dwa i pół roku przed zakładanym terminem.
  • Spółdzielnia Pracy „Cukry Nyskiecałkowicie wycofała jaja klatkowe — ponad dwa lata przed zakładanym terminem.
  • Producent pralin i czekoladek „Mieszko” wycofał z receptury żółtka w proszku, tym samym eliminując jaja ze składu produktów.

Te sukcesy bez Was nie byłby możliwe!

W 2023 roku pomogliście w realizacji wielu działań w tej kategorii:

a) Publikacje wpływające na decyzje firm

Wasze wsparcie pozwala nam przygotowywać raporty, które realnie wpływają na decyzje korporacji. W 2023 roku w ramach kampanii „Jak One To Znoszą” opublikowaliśmy ranking producentów majonezu analizujący postępy w rezygnacji z jaj z chowu klatkowego. Uświadamia on presję społeczną na wprowadzanie bardziej etycznych praktyk, dlatego ranking stał się kluczowym narzędziem w naszej współpracy z firmami.

Prowadzenie takich zestawień pozwala na dialog z firmami, które raportują postępy w wycofywaniu jaj klatkowych ze swoich produktów. W 2023 roku “Majonez Wielkopolski” po raz pierwszy zadeklarował, że już całkowicie odszedł od używania jaj klatkowych w produktach Wielkopolski. Każdy sukces takich działań, możliwy dzięki otwartości firm na zmiany, to nadzieja na polepszenie losu cierpiących każdego dnia kur niosek, upychanych w ciasnych klatkach.

Te zmiany to tylko krok w dobrym kierunku. Przed nami jeszcze wiele walki, ale jeszcze kilka lat temu tak duże zmiany w Polsce nie byłyby nawet do pomyślenia!

Jak producenci majonezu poprawiają dobrostan kur niosek?

Opublikowaliśmy również raport dotyczący skutków społeczno-ekonomicznych wycofania klatek z Polski, który został zlecony Zachodniemu Ośrodkowi Badań Społecznych i Ekonomicznych. Raport analizował, jakie konsekwencje dla rolników, gospodarki i konsumentów miałoby wprowadzenie zakazu chowu klatkowego. Dostarczyliśmy politykom i korporacjom wiedzy i obiektywnych danych, które wspierają konieczne zmiany w hodowli zwierząt. To kolejny przykład, jak Wasze wsparcie pomaga działać na rzecz zmian, które mogą poprawić los zwierząt.

Ile będzie kosztowało Polskę odejście od klatkowej hodowli zwierząt? Nowy raport ZOBSiE

Te publikacje stanowią podstawę naszych argumentów w dialogu z firmami, a także wzbudzają refleksję wśród decydentów na temat wpływu systemowych zmian w przemyśle spożywczym.

b) Kampanie medialne i działania reklamowe

Wasze darowizny umożliwiły przeprowadzenie kampanii, które podnoszą świadomość konsumentów i wywierają presję na branżę spożywczą. W ramach kampanii „Frankenkurczak” przygotowaliśmy reklamy w Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej oraz nagraliśmy spot „12 znanych osób apeluje do LIDLA o polepszenie losu kurczaków”. Szerzymy wiedzę o sytuacji zwierząt i angażujemy nowe osoby do działania na rzecz ich ochrony.

Publikacje w Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej

Naszym celem jest budowanie jedności w przekazie. Chcemy, aby wszyscy mogli zaangażować się w naszą misję, niezależnie od wieku, zainteresowań czy środowiska. Dzięki współpracy ze Słoniem i stworzeniu spotu „Wszystko, co powiedziałem, jest kłamstwem”, dotarliśmy do nowej grupy osób, które być może wcześniej nie były zorientowane w kwestiach praw zwierząt. Tego rodzaju działania pozwalają na rozszerzanie kręgu odbiorców i wprowadzanie tematów związanych z dobrostanem zwierząt do publicznej debaty, co wzmacnia przekaz i buduje społeczne zrozumienie tego trudnego tematu. 

c) Współpraca z branżą gastronomiczną i spożywczą

Dzięki Waszej pomocy nieustannie angażujemy się w rozmowy z firmami, by zmieniać ofertę na bardziej przyjazną zwierzętom. Wzięliśmy udział w wydarzeniach takich jak VII Kongres Mięsa i Roślinnych Alternatyw 2023 oraz Forum Ekonomiczne 2023, aby zabierać głos tam, gdzie są ludzie, którzy podejmują kluczowe decyzje dla życia zwierząt.

d) Promocja diety roślinnej

W 2023 roku zorganizowaliśmy konferencję Plant Powered Perspectives, która po raz kolejny zgromadziła przedstawicieli branży spożywczej i gastronomicznej. Wydarzenie stało się miejscem, gdzie tworzymy przyszłość żywienia bardziej przyjazną zwierzętom. Wspólnie z ekspertami i liderami branży dyskutujemy o roślinnych zamiennikach w diecie i rozwijamy rozwiązania, które pomagają Polkom i Polakom dokonywać świadomych decyzji. To wszystko dzięki Wam.

Już po raz kolejny przeprowadziliśmy konkurs na Roślinny Produkt Roku. Inicjatywa promuje roślinne innowacje i wspiera firmy w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie konsumentów produktami opartymi na roślinach. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem — w głosowaniu wzięło udział ponad 5500 osób.

Nagrody trafiły do 15 wyróżniających się firm, które wyznaczają nowe standardy w branży roślinnej i inspirują innych do działania.

Więcej na blogu: Najlepszy Roślinny produkt roku 2022

Chcesz dobrych zmian dla zwierząt i chcesz nam pomóc w rozmowach z firmami?

Skontaktuj się z nami:
Maria Madej – Menadżerka ds. Zmian Rynkowych
[email protected], tel. 510 249 895


2. Trwałe zmiany prawne i systemowe (24.69%) 

Aby realnie poprawić los zwierząt potrzebne są trwałe rozwiązania prawne i systemowe. Kampanie społeczne, które realizujemy, są do tego narzędziem, ponieważ mają bezpośredni wpływ na mobilizowanie Polek i Polaków do działania i wywierają presję na mocodawcach. Dzięki kampaniom medialnym w 2023 roku dotarliśmy z edukacyjnym przekazem do szerokiej publiczności przedstawiając istotne kwestie dotyczące praw zwierząt. 

Nasze działania, które miały na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro oraz obradywanego w Unii Europejskiej zakazu hodowli klatkowej zwierząt, były możliwe tylko dzięki Waszemu wsparciu.

W 2023 roku w ramach tej kategorii realizowaliśmy:

a) Działania na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro

Niestety, na polskich fermach futrzarskich co roku życie tracą miliony norek, szynszyli, lisów i jenotów. Pomimo, że już 22 kraje w Europie wprowadziły zakaz hodowli zwierząt na futro, w naszym kraju ten okrutny biznes pozostaje legalny. Co więcej, zabija się tu najwięcej zwierząt futerkowych w Europie. Na szczęście przemysł futrzarski jest globalnie od lat w ciągle pogłębiającym kryzysie. Pomimo, że liczba ferm futrzarskich maleje, polskim politykom brakowało odwagi, aby postawić kluczowy krok wprowadzając zakaz hodowli zwierząt na futra. Zwierzęta rok w rok przeżywają za murami ferm prawdziwy horror. Nie poddajemy się w tej walce, a dzięki Tobie zwierzęta odzyskują swój głos i nadzieję na lepszą przyszłość!

Realizacja spotu „Polskie gwiazdy reagują na nagrania z ferm futrzarskich”

Wasza pomoc umożliwiła stworzenie kampanii społecznych, które docierają do milionów Polaków. Przybliżają temat trudnych warunków życia cierpiących na fermach futrzarskich zwierząt.

Polskie gwiazdy zdecydowały się obejrzeć kilkuminutowe nagranie złożone z materiałów pozyskanych przez nas na fermach futrzarskich. Pokazaliśmy ich reakcje na oglądane sceny, które poruszyły widzów i uwrażliwiły na ten temat. 

Ratowanie zwierząt z ferm futrzarskich

Interwencje mające na celu ratowanie zwierząt wymagają zapewnienia im odpowiedniej opieki, w tym leczenia i rehabilitacji. W 2023 roku Wasze zaangażowanie pomogło nam przeprowadzić jedną z najbardziej poruszających interwencji w naszej historii. Z fermy został uratowany lis Pirat, który znajdował się w tragicznym stanie — zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Choć jego stan był tak ciężki, że nie udało się go uratować, Pirat odszedł otoczony troską i wsparciem. To dzięki Wam zyskał spokój i stał się symbolem nadziei dla innych zwierząt czekających na ratunek.

Nasza aktywistka Sylwia z lisem Piratem u wet. Grzegorza Dziwaka

Kolejna interwencja na fermie futrzarskiej – uratowaliśmy lisa, który 5 lat cierpiał w klatce!

Kontynuacja prac nad Europejską Inicjatywą Obywatelską „Europa Wolna Od Futer”

W 2023 zakończyła się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Europa Wolna Od Futer”, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer do jej krajów. Podpisało ją ponad 1,5 miliona osób. To największe społeczne poparcie dla jakiejkolwiek inicjatywy prozwierzęcej w historii! Takie sukcesy nie byłyby możliwe bez Was. Dzięki temu temat zakazu hodowli zwierząt na futra stał się przedmiotem poważnej debaty na poziomie europejskim.

Paweł Rawicki, prezes Otwartych Klatek podczas spotkania z Komisją Europejską

W lipcu 2023 r. mieliśmy zaszczyt wziąć udział w pierwszym formalnym spotkaniu organizatorów inicjatywy z reprezentantami Komisji Europejskiej. Podczas tego kluczowego wydarzenia przedstawiliśmy szczegóły inicjatywy, najświeższe dane oraz informacje o stanie przemysłu futrzarskiego w Europie. Każda taka rozmowa, każda wymiana argumentów z decydentami i politykami, to krok ku lepszej przyszłości zwierząt — krok, który nie byłby możliwy bez Waszego zaangażowania.

Nagłaśnianie okrucieństwa hodowli futrzarskiej

24 listopada, dzięki Waszemu zaangażowaniu, zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Viva! pod Sejmem RP Dzień Bez Futra. To wydarzenie miało na celu przypomnienie politykom nowej kadencji o ich przedwyborczych obietnicach zakończenia cierpienia milionów zwierząt zabijanych na fermach futrzarskich.

Pod Sejmem pojawiło się wielu z Was, którzy razem z nami wykrzykiwali słowa poparcia dla zwierząt, żądając stanowczych działań od polityków. Dzięki Waszym głosom i determinacji temat okrucieństwa hodowli futrzarskiej nie został zapomniany, a presja na decydentów stała się jeszcze silniejsza. Wasza obecność i wsparcie były kluczowe. 

b) Walka o rewizję przepisów o ochronie zwierząt w Unii Europejskiej

Wasze wsparcie pozwala kontynuować działania na rzecz zakończenia epoki klatkowej w Unii Europejskiej. W 2020 roku Europejska Inicjatywa „Zakończmy Epokę Klatkową”, podpisana przez 1,4 miliona obywateli UE, rozpoczęła proces rewizji prawa dającego zwierzętom nadzieję na życie pozbawione ciasnych klatek. W 2023 roku nieustannie pracowaliśmy wspólnie z organizacjami z całego kontynentu nad tym, by to ogromne społeczne poparcie przełożyło się na realne zmiany.

Niestety, mimo licznych nadziei i szerokiego przyzwolenia społecznego, Komisja Europejska podjęła decyzję o odłożeniu planów rewizji przepisów. Więcej o tej sytuacji możesz przeczytać w artykule: Co dalej z rewizją prawa dotyczącego ochrony zwierząt w UE i końcem epoki klatkowej?

Wiemy jednak, że walka o lepsze życie zwierząt nie kończy się na jednej decyzji. To dzięki Wam mamy siłę, by iść dalej i nieustannie wywierać presję na decydentów. Razem będziemy walczyć do ostatniej pustej klatki i nie spoczniemy, dopóki każde zwierzę nie będzie żyło wolne od okrucieństwa.

Śledztwo na fermie świń w województwie łódzkim

Wasze wsparcie umożliwiło przeprowadzenie jednego z najbardziej wstrząsających śledztw w 2023 roku. We współpracy z Wirtualną Polską ujawniliśmy brutalną rzeczywistość życia świń i prosiąt na fermie w województwie łódzkim. Nagrania, które zebraliśmy, nie tylko wywołały szeroką dyskusję o przepisach prawnych, ale także zwróciły uwagę na pilną potrzebę systemowych zmian w hodowli zwierząt.

Śledztwo ujawniło zarówno przypadki jawnego znęcania się nad prosiętami przez pracowników fermy. Ujawniliśmy także praktyki, które choć legalne, przynoszą zwierzętom niewyobrażalne cierpienie: kastracja, przycinanie prosiętom ogonów i zębów bez znieczulenia, trzymanie macior w uniemożliwiających swobodnie poruszanie kojcach. Każda z tych praktyk to codzienna rzeczywistość zwierząt na fermach przemysłowych. 

W 2023 roku przeprowadziliśmy aż siedem śledztw. Pokonaliśmy przy tym ponad 50 tysięcy kilometrów — to więcej niż obwód Ziemi! Wasze zaangażowanie pomaga nam pokazywać światu, jak bardzo potrzebne są zmiany. 

Realizacja spotu „Jednym głosem z matkami”

Ten niezwykle poruszający spot opublikowany w ramach kampanii „Zakończmy Epokę Klatkową” zyskał duży rozgłos. Wzięło w nim udział sześć fantastycznych Mam. Kobiety opowiedziały o swoim doświadczeniu macierzyństwa i zestawiły je z doświadczeniem zwierzęcych mam, którym dzieci odbierane są nierzadko zaraz po urodzeniu lub które karmią swoje dzieci przez pręty, tkwiąc w metalowym kojcu. 

Realizacja spotu „Gwiazdy jednym głosem w obronie zwierząt żyjących w klatkach”.

Kontynuacja kampanii „Zakończmy Epokę Klatkową”, w której znane osoby apelowały o zakończenie hodowli zwierząt w klatkach. Naszym celem było pozyskanie jak największej liczby podpisów pod petycją kierowaną do polskiego Ministra Rolnictwa.

Realizacja spotu „Masz jakiś problem?” 

Materiał zrealizowany w ramach kampanii „Jak One To Znoszą” pokazujący w humorystyczny sposób, że o zwierzęta mogą walczyć ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk i że może być to walka ponad podziałami.

Realizacja spotu „Zawodnicy sportów walki reagują na nagrania z fermy kur”

Zawodniczki i zawodnicy MMA zmierzyli się z nagraniem pochodzącym z fermy Woźniak, przedstawiającym okrutne warunki życia kur niosek w chowie klatkowym. 

Warto zaznaczyć, że koszty dotyczące produkcji spotów to przede wszystkim obsługa techniczna i zapewnienie profesjonalnego sprzętu do realizacji nagrań. Zdecydowania większość osób występujących w naszych kampaniach robi to charytatywnie i nie pobiera za to wynagrodzenia. To pokazuje, jak wielu osobom zależy na zwierzętach —  tak jak i Wam.

c) Reprezentacja zwierząt w sądach

Zwierzęta nie mają swojego głosu. Dlatego walczymy o sprawiedliwość dla nich także w procesach sądowych. Nie zgadzamy się na to, aby osoby, które wyrządzają krzywdę tym niewinnym stworzeniom, nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Zawsze reagujemy, gdy widzimy, że zwierzętom dzieje się krzywda. W 2023 roku uczestniczyliśmy w 21 rozprawach i posiedzeniach sądowych występując w imieniu bezbronnych istot.

W tym samym roku doszło do przełomowego wyroku, o który walczyliśmy aż 9 lat —  pierwszy wyrok bezwzględnego więzienia dla hodowcy lisów w historii! Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił apelację hodowcy lisów z Kościana, skazanego przez sąd pierwszej instancji, i podtrzymał wyrok: 6 miesięcy pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia działalności związanej ze zwierzętami, zakaz pracy przy zwierzętach oraz zakaz posiadania zwierząt futerkowych na okres 7 lat. Taki wyrok tworzy podwaliny pod kolejne zwycięstwa w sądach!

Artykuł: To już pewne – hodowca lisów z Kościana z wyrokiem bezwzględnego więzienia

Jesteś przeciwnikiem znęcania się nad zwierzętami i chcesz nam pomóc w kształtowaniu prawodawstwa szanującego życie zwierząt? 

Napisz do nas:
Maja Kubit – Specjalistka ds. Rzecznictwa Politycznego
[email protected] 


3. Informowanie i edukacja opinii publicznej (13.53%)

Każda Wasza darowizna przyczynia się do zmiany sposobu, w jaki postrzegane jest cierpienie zwierząt oraz inspiruje innych do działania. Edukacja opinii publicznej jest kluczowym elementem naszej misji, ponieważ jest fundamentem każdej trwałej zmiany. Gdy Polacy i Polski zrozumieją, jak ich codzienne wybory wpływają na życie zwierząt, będą bardziej skłonni do podejmowania świadomych decyzji — od rezygnacji z produktów pochodzących z cierpienia, przez wsparcie działań prozwierzęcych, aż po udział w kampaniach na rzecz zmian systemowych.

Wasze wsparcie pozwala nam budować społeczność ludzi świadomych, empatycznych i gotowych do działania. Dzięki temu możemy nie tylko poprawiać warunki życia zwierząt, ale też dążyć do świata, w którym ich cierpienie zostanie całkowicie wyeliminowane. Razem możemy uczyć, inspirować i zmieniać świat — dla zwierząt i przyszłych pokoleń.

Działania w ramach tej kategorii wydatków obejmują przede wszystkim wynagrodzenia pracowników, którzy kształtują narrację na temat ochrony zwierząt i edukują społeczeństwo w ważnych kwestiach związanych z dobrostanem. Wspólnie pracujemy nad budowaniem świadomości i zaangażowania, realizując takie inicjatywy jak:

Występowanie w mediach

Pomagacie nam prowadzić stały dialog z dziennikarzami, organizować konferencje prasowe oraz dostarczać rzetelnych informacji o sytuacji zwierząt. Media mają ogromną siłę oddziaływania na opinię publiczną, a dzięki naszej współpracy problemy związane z cierpieniem zwierząt są coraz częściej nagłaśniane, docierając do nowych odbiorców i inicjując społeczną debatę.

Tworzenie angażujących treści do mediów społecznościowych 

Dzięki Wam codziennie docieramy do tysięcy osób za pośrednictwem social mediów. Tworzymy treści, które nie tylko informują, ale także angażują emocjonalnie, inspirując ludzi do działania. Posty, grafiki, relacje i filmy pomagają zrozumieć problemy zwierząt, a także pokazują, jak każdy może przyczynić się do zmiany.

W 2023 roku opublikowaliśmy aż 9000 materiałów w social mediach i mediach. Zdobyliśmy 210 000 podpisów pod petycjami. A w naszych social mediach znalazło się aż 472 000 obserwujących! 

Produkcja wideo

Wasza pomoc pozwala nam realizować poruszające materiały wideo, które docierają do szerokiego grona odbiorców. Filmy mają wyjątkową moc — potrafią w krótkim czasie przekazać najważniejsze informacje, poruszyć serca i zmotywować do działania. Każda osoba, która obejrzy nasze wideo i zdecyduje się działać, to krok w stronę lepszego świata dla zwierząt.

Każdy z tych elementów wpływa na kształtowanie pozytywnego odbioru kampanii prozwierzęcych. Dzięki Wam przesłanie o ochronie zwierząt dociera do coraz większej liczby osób, które mogą stać się częścią tej zmiany.

Zobacz nasz profil na YouTube

Znasz się na komunikacji i chcesz pomóc zwierzętom swoją wiedzą?

Skontaktuj się z nami
Anna Iżyńska-Tymoniuk – Menadżerka ds. Komunikacji
[email protected], tel. 663 923 178


4. Pozyskiwanie środków i angażowanie osób wspierających (11.89%)

Przemysł, z którym się mierzymy, to globalna machina napędzana miliardowymi budżetami. Samo roczne wsparcie ze strony rządów, dotacje oraz przychody ogromnych firm zajmujących się hodowlą zwierząt przekraczają na całym świecie setki miliardów dolarów. Z tego powodu musimy stale myśleć o tym, aby być przygotowanym na długą walkę. To właśnie dzięki Waszym darowiznom możemy planować działania na przyszłość, które zbudują lepszy świat dla zwierząt.

Staramy się szeroko docierać z naszym przesłaniem. Oznacza to, że inwestujemy w kampanie reklamowe, które zachęcają naszych obserwujących do dołączenia do Klubu Otwartych Klatek, przekazania swojego 1.5% podatku lub wsparcia zwierząt darowizną. W ramach tej kategorii znajdują się także wydatki na działania fundraisingowe, które koncentrują się na budowaniu trwałych relacji ze wspierającymi nas osobami. Każdy, kto decyduje się na wsparcie finansowe Otwartych Klatek jest dla nas ogromnie ważny — jest symbolem powierzonego nam zaufania. Chcemy budować silną społeczność, która ramię w ramię będzie głosem zwierząt.

Emisja spotu kampanii 1,5% w 8. miastach w Polsce

Dzięki Waszej hojności mogliśmy zrealizować kampanię zachęcającą do przekazania 1,5% podatku na rzecz działań prozwierzęcych. W 2023 roku aż 7500 osób przekazało swoje 1,5% podatku na Otwarte Klatki!

W tym roku nie zapomnij o przekazaniu 1.5% na pomoc zwierzętom ❤


5. Obsługa organizacji i administracja (11.74%)

Wasze wsparcie tworzy fundamenty, dzięki którym efektywne zarządzanie i sprawna administracja zapewniają płynność naszych działań. Dają one aktywistom niezbędne zaplecze oraz pozwalają nam skupić się na misji pomagania zwierzętom w potrzebie. 

Ta kategoria wydatków niezbędna jest do utrzymania płynności działań, zapewnienia odpowiednich warunków pracy naszym aktywistom oraz obsługi kluczowych procesów administracyjnych. Wydatki w tej kategorii obejmują przede wszystkim obsługę prawną organizacji, zarządzanie kadrami i księgowością. Dzięki odpowiedzialnej rachunkowości i przejrzystości finansowej możemy dbać o to, by przekazywane nam środki były odpowiedzialne zarządzane.Dokładamy jednak wszelkich starań, aby stale minimalizować koszty związane z administracją, a jak najwięcej środków bezpośrednio kierować na prowadzone przez nas kampanie na rzecz pomocy zwierzętom.


6. Współprace ze społecznościami (4.62%)

Współprace są nieodłącznym elementem naszej strategii na rzecz walki o zwierzęta. W tej kategorii znajdują się wynagrodzenia dla aktywistów, którzy odpowiadają za rozwijanie i utrzymywanie relacji z lokalnymi społecznościami. Ich zadaniem jest koordynacja działań komunikacyjnych, organizacja lokalnych wydarzeń oraz budowanie wsparcia społecznego na poziomie lokalnym i krajowym.

W 2023 roku w ramach tej kategorii największe wydatki to:

a) Wsparcie prawne

Wasze wsparcie pozwoliło nam stanąć w obronie Bartka, aktywisty oskarżonego przez firmę Wipasz za działania na rzecz zwierząt. Jego sprawa miała ogromne znaczenie, ponieważ dotyczyła fundamentalnego prawa do wolności słowa oraz prawa do obrony zwierząt. Środki przeznaczone na obronę Bartka objęły koszty reprezentacji prawnej, organizację demonstracji solidarnościowej przed Sądem Rejonowym w Radzyniu Podlaskim oraz publikacje mające nagłośnić tę sprawę. Dzięki Wam Bartek nie jest sam w tej walce — jesteśmy przy nim i wspólnie walczymy o ochronę praw zwierząt.

Oskarżony za stawanie w obronie innych. Producent mięsa stara się uciszyć aktywistę!

b) Wsparcie lokalnych społeczności w walce z fermami przemysłowymi

Wasze darowizny umożliwiają pomoc lokalnym społecznościom sprzeciwiającym się ekspansji ferm przemysłowych. Pomagamy im nagłaśniać problemy, organizujemy spotkania, demonstracje i wspieramy w kontaktach z mediami. Dzięki temu głos mieszkańców, zaniepokojonych szkodliwym wpływem ferm na jakość ich życia, staje się mocniejszy i lepiej słyszalny. To Wasze wsparcie buduje solidarność lokalną i daje siłę społecznościom, które walczą o swoje prawa i lepsze jutro dla zwierząt.

Aktywista Bartek podczas protestu mieszkańców w Międzyrzecu Podlaskim

Podsumowanie

W 2023 roku, dzięki Waszemu zaangażowaniu, przeznaczyliśmy 6 841 664, 82 zł na walkę o lepszą przyszłość zwierząt w Polsce. Rok ten pełen był wyzwań, które udało się pokonać. Każda Wasza akcja, podpis pod petycją, każdy wkład to krok ku światu, gdzie zwierzęta są traktowane z szacunkiem i empatią — to Wy umożliwiacie tę zmianę!

To Wy, wspierając nas, wpływacie na zmiany systemowe. Razem zmieniamy przepisy, wygrywamy sprawy sądowe, kształtujemy wybory konsumenckie i wywieramy presję na firmy. To jednak dopiero początek. Prawdziwe, trwałe zmiany wymagają wytrwałości, a zwierzęta teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebują Waszego wsparcia.

Jeśli los zwierząt leży Ci na sercu, kontynuuj tę walkę o ich przyszłość! Każdy głos, każdy gest, każda złotówka to potężne narzędzie zmiany. Razem możemy budować lepszy świat dla zwierząt — krok po kroku, ale nieustannie naprzód!

Dołącz do Klubu Otwartych Klatek i zawalcz o przyszłość zwierząt.

Dziękujemy za Wasze zaufanie i każdy gest w imieniu zwierząt. To dzięki Wam te istoty odzyskują nadzieję na lepsze życie.


Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące finansów, skontaktuj się z nami:
Aleksandra Knotz – Managerka ds. Fundraisingu
[email protected], tel. 661-063-001